Itt a nagy kérdés, mik az elektromos padlófűtés hátrányai? Van egyáltalán?
Ha éppen építkezel vagy felújítasz, akkor már bizonyára te is rájöttél, hogy a megfelelő fűtésrendszer kiválasztása nem is olyan egyszerű, mint elsőre gondoltad. Nem csak azt kell eldönteni, hogy elektromos vagy gázzal történő fűtést szeretnél-e, hanem azt is, hogy ezen belül pontosan milyen fűtési megoldás passzolna legjobban az igényeidhez.
Arról könnyű információt találni a neten, hogy egyes fűtéseknek milyen előnyös tulajdonságai vannak. A hátrányokról azonban már sokkal nehezebb tájékozódni. Valahogy ezt a témát sokan idegenkedve kerülgetik, pedig a hátrányos tulajdonságok feltárásától egy termék még nem lesz rossz. Csupán segít az érdeklődőnek, hogy össze tudja hasonlítani az adott dolog tulajdonságait a saját elvárásaival.
Korábban már írtam egy cikket az infrafűtés hátrányairól, most pedig az elektromos padlófűtés hátrányai fognak górcső alá kerülni. Szeretném, ha mindenki, aki bizonytalan, választ kaphatna a kérdéseire, és tudatos vásárlóként tenné le a voksát az elektromos padlófűtés mellett. Hiszen én úgy gondolom, hogy akkor lesz igazán elégedett az ember, ha nem érik váratlan meglepetések, vagyis pontosan azt kapja, amire számít. Nézzük meg, mik az elektromos padlófűtés hátrányai.
Mit érdemes tudni az elektromos padlófűtés működéséről?
Az általunk forgalmazott fűtőkábeleket legfőképpen családi házak és irodák elektromos padlófűtésére szokták használni. Az úgynevezett Czinege-SJXFJ típusú elektromos fűtőkábelek a beltéri teljes értékű fűtés megfelelő és gazdaságos alternatívái. Két fő típust különböztetünk meg, a direkt padlófűtést, és a hőtárolós padlófűtést. Ez a két fűtési módszer jellemzően új építés esetén valósítható meg, hiszen a fűtőkábeleket a járófelületet hordozó betonrétegbe tesszük.
Ezzel pedig el is érkeztünk az első olyan ponthoz, amit fontos megemlíteni az elektromos padlófűtés hátrányai kapcsán. Ugyanis olyan helyiségbe nem feltétlenül ez a legjobb választás, ahol nem tervezzük kicserélni a járófelület burkolatát. Ha ez már egyébként is tervbe van véve, akkor jó ötlet egy füst alatt beépíteni alá az elektromos padlófűtést. Ám egyéb esetben talán fontolóra kell venni olyan elektromos fűtési megoldásokat is, amelyek nem várnak el bontási munkálatokat az ügyféltől, ilyen például az infrafűtés.
Akkor is érdemes elgondolkodni valamilyen mobilisabb elektromos fűtési megoldáson, ha tudjuk, hogy nem fogunk hosszú éveket eltölteni az adott helyen. Például egy infrapanelt bármikor kihúzhatunk a falból, és magunkkal vihetjük, ám ez a fűtőkábelekről nem elmondható. A padlóburkolat alá beszerelt fűtésrendszer ott marad, ahova eredetileg elhelyezték, egészen addig, amíg valaki újból fel nem bontja a padlót. Vagyis ezt nem költöztethetjük magunkkal, tehát elektromos padlófűtést olyan helyre érdemes választani, ahol hosszú éveken át tervezünk élni.
Elektromos padlófűtés típusok: hőtárolós és direkt
Hőtárolós padlófűtésnél 10-12 cm betonba kerülnek a Czinege-SJXFJ fűtőkábelek. Ez a betonvastagság már képes annyi meleget eltárolni magában 8 órányi felfűtési idő alatt, hogy a nap hátralevő részében is képes legyen biztosítani a kellemes meleget.
Ez persze nem csak a betonrétegnek és a fűtőkábeleknek köszönhető, hanem a gondosan kialakított hőszigetelésnek is. Ez ugyanis egyedül egyetlen irányba engedi távozni a meleget, mégpedig a lábunk, a szoba légtere felé. Így lesz igazán energiatakarékos a működés, hiszen 8 órányi energiából lefedhetjük otthonunk egész napos fűtését. Ez az elektromos hőtárolós padlófűtés egyik legcsodálatosabb tulajdonsága.
Amikor ennél kevesebb, 6-7 cm betonrétegről van szó – mert ez már megfelel a statikai előírásoknak -, és ebbe a vékonyabb betonrétegbe tesszük az SJXFJ típusú fűtőkábelt, akkor direkt padlófűtésről beszélünk. A kisebb tömegű beton nem képes annyi meleget eltárolni, hogy további árambevitel nélkül 8-10 óráig egyenletes hőt biztosítson a lakásban. Tehát ebben az esetben nem számolhatunk azzal, hogy a fűtés kikapcsolása után még órákig meleg lesz a talaj.
Emiatt a hőtárolós verzió gazdaságosabb, hiszen ezt olcsóbb árszabású árammal is működtethetjük, ami tetemes összegeket spórolhat meg nekünk. Ha vezérelt – korábban éjszakainak nevezett – árszabást választunk, akkor a normál 41 Ft helyett 23 Ft-ot kell fizetnünk 1 kWh elektromos teljesítményért (szolgáltatónként minimális eltérések lehetnek). Ezt a megtermelthőta betonréteg elnyeli, és apránként sugározza vissza a lakótérbe.
Ám, hogy a direkt padlófűtés mellett is mondjunk egy előnyt, a hőtárolóssal szemben pedig egy hátrányt: az is tény, hogy a hőtárolós padlófűtéshez szükséges betonréteg miatt változik a padlómagasság. Vagyis ha olyan helyen szeretnénk elektromos padlófűtést, ahol a beépíthető padlómagasság ezt nem engedi meg, ott ezt a lehetőséget sajnos el kell engednünk, de direkt padlófűtésben még gondolkodhatunk.
További hátránya, hogy nem teremt azonnal kellemes meleget
Ez talán nem is sorolható teljesen az elektromos padlófűtés hátrányai közé, mert ez a hőtárolós jellegéből fakadóan teljesen érthető. Amikor bekapcsoljuk a fűtést, a hő először a betonrétegben keletkezik, és csak azt követően jut el a lakótérbe, ami időbe telik. Viszont onnantól kezdve folyamatos meleget ad, és ha a kezdetekkor jól beállítottuk a termosztátot, akkor a fűtési szezon alatt egyáltalán nem kell vele foglalkoznunk.
Ám a tehetetlensége miatt például nem érdemes nyaralókba, hétvégi házakba tenni, ahova csak egy-egy napra ugrunk le, és ahol azt szeretnénk, ha érkezést követően azonnal meleg legyen.
Viszont ami a hátránya, az egyben az előnye is, ugyanis pont attól lesz gazdaságos, hogy segít elkerülni a fűtésrendszer folyamatos ki-be kapcsolgatását. Ezt sokan spórolási szándékkal teszik, hiszen azt gondolják, hogy ha kevesebb ideig üzemeltetik a rendszert, akkor biztos kevesebb lesz a havi fűtésszámla is, de ez nem igaz.
Gondoljunk bele logikusan: amikor nem egyenletes 20 °C-on használjuk a fűtést, akkor sokkal több energiát használunk el. Igaz, hogy csak szakaszosan, de maximális teljesítmény mellett üzemeltetjük a rendszert. Ezzel szemben, ha alacsonyabb hőmérsékleten, de folyamatosan működtetjük, akkor átlagot tekintve kevesebb energiát használunk el. És akkor azt még számításba sem vettük, hogy a hőtárolós jelleg miatt eleve sokkal kevesebb ideig kell üzemeltetni.
Ez a fűtés sem egy csoda, és aki ezt állítja, az hazudik!
Az elektromos padlófűtés a jelenlegi korszerű technikák egyik leggazdaságosabb fűtési megoldása. Ráadásul nemcsak modern, hanem egészségügyi szempontból is kevesebb kockázatot rejt magában, mint sok más fűtés. Különösen veszélyesnek számítanak azok a gázfűtések, amelyek során szén-monoxid – vagy más mérgező gáz – kerülhet a levegőbe. De ettől függetlenül az elektromos padlófűtés önmagában nem tud csodát tenni, ezért pontokba szedtem, hogy mikor érdemes ezt választani, és mikor nem.
Mikor jó választás?
- Új építésű családi háznál, ahol az éves fűtési energiaigény nem haladja meg az 50 kWh/m2/év értéket. Egy 120 m2-es ház esetén az éves fűtés így kb. 6 000 kWh áramfogyasztást igényel, ezt ideális esetben egy kb. 5 kWp-es napelemes rendszerrel elő tudod állítani.
- Meglévő családi háznál, ha előbb olyan energia-megtakarítási beruházást végzünk, mint a homlokzat- és födémszigetelés, nyílászáró csere.
- Ha a földgáz bevezetése aránytalanul drága. Kertes házaknál sokszor előfordul, hogy a gerincvezeték elhelyezkedése miatt a gázbekötés rendkívüli költségeket jelent. (Persze létezik ingyenes bekötés, de az nem feltétlenül vonatkozik a távoli gerincvezeték kiépítésére!)
- 30-50 m2 alapterületű kis lakások fűtésénél, ahol a kis méret miatt nem is szabad gázbevezetésen/átalakításon gondolkodni és központi fűtést kiépíteni.
- Társasházi lakások esetén, ahol a kémény kibélelése nem lehetséges, vagy olyan drága, hogy hosszú távon sem térülne meg. Ide sem bevezetni, sem korszerűbb gázkazánt beépíteni nem éri meg.
Mikor nem jó választás?
- Ha már most is gazdaságtalanul fűtesz, rossz energetikai besorolású épületben. Ha rosszul szigetelt a ház, a gázóra és a villanyóra is pörögni fog. Ha hidegek a falak, magas lesz a fűtésszámla, és sosem lesz komfortos meleg. Ebben az esetben nem fűtésváltáson, hanem nyílászárócserén, és hőszigetelésen kell gondolkozni. Ezen a ponton érdemes megállni egy szóra, ugyanis az elektromos padlófűtés azért van bizonyos szempontból igazságtalan helyzetben, mert sokan hajlamosak olyan negatív tulajdonságokat is a számlájára írni, amit nem lenne szabad. Például, akkor is a fűtés a “hibás”, ha az illető nem gondoskodott arról, hogy a meleg ne szökjön ki a lakásból, ezért nem győzöm hangsúlyozni, hogy a fűtésrendszer kiválasztása csak a második lépés, az első mindig az ehhez szükséges feltételek megteremtése.
- Ha a legpuritánabb, legolcsóbb megoldást keresed. A fafűtésnél nincs kisebb befektetéssel járó és olcsóbban üzemeltethető fűtési „rendszer”, ennél a gázfűtés is drágább megoldás. Az elektromos fűtés működése sosem volt a legolcsóbbak között, viszont ez egy olyan fűtési mód, melynek a működését részben – vagy egészben – fedezni tudod megújuló energiából. Hiszen ha napelem rendszerrel kombinálod az elektromos fűtésed, akkor akár 0 Ft-os fűtésszámlád is lehet. Ezt pedig egyetlen más fűtés sem mondhatja el magáról.
Mi a konklúzió?
A fenti szempontokat alaposan átrágva talán számodra is egyértelművé vált, hogy az elektromos egyáltalán nem az ördögtől való, és sokan csak azért idegenkednek tőle, mert nem ismerik, illetve azért, mert sok fél információt, pontatlan állítást hallanak róla. Több, mint 20 éves elektromos fűtési területen szerzett tapasztalatommal úgy gondolom, a megfelelő igényfelméréseket követően mindenki megtalálhatja az elképzeléseinek megfelelő elektromos fűtési módot – ami akár a padlófűtés is lehet.
Persze az elektromos padlófűtés hátrányai ugyanúgy megvizsgálandó tételek, mint az előnyei, ám szerencsére sok más fűtéshez képest kevés hátránnyal rendelkezik. Amennyiben kérdésed merülne fel ezzel kapcsolatban, vagy csak szeretnél egy-egy konkrét termékről részletesebb tájékoztatást kapni, netán szeretnéd közelebbről is megvizsgálni a fűtőkábeleket, a padló alatti rétegrendeket, és egyéb fontos tényezőket, akkor keress minket bizalommal
- személyesen is a XIII. kerület, Teve utca 9/b szám alatt minden hétköznap 8 – 17 óra között
- telefonon a budapesti központi számunkon: +36 1 613 9119
- a jászberényi központi számunkon: +36 57 500 190
- e-mailben a czinege@czinege.hu címen
Ha pedig szeretnél biztos forrásból olvasni az elektromos padlófűtés hátrányai után az előnyeiről is, akkor ezt erre a linkre kattintva megteheted.