Ismerd meg a fűtés, a hőhidak, a penészedés és a szellőztetés drámai összefüggéseit!
A legfontosabb gondolat: a penész megjelenéshez 3 feltételnek kell teljesülnie: megfelelő hőmérséklet, táplálék és nedvesség. A lakásodban a hőmérséklet az év 365 napján megfelelő. A penész mindig elég táplálékot tud szerezni a levegőből, egy tapétából stb. Tehát egyedül a falon kicsapódó nedvesség léte vagy hiánya dönti el, hogy könyörtelenül/visszatérően penészes lesz-e a lakásod vagy nem!
A penészgátló vegyszert tartalmazó festékek egyértelműen csak időszakos megoldást adnak, hiszen a falon a nedvesség ugyanúgy ott lesz, csak a vegyszer egy rövid ideig meggátolja a penész növekedését. Tudd, hogy ez a vegyszer folyamatosan párolog – ezért csak időszakos a festék hatása – miközben Téged és családodat borzasztóan mérgezi. Szeretnélek megóvni a penésztől, ezért foglalkozom a hőhidak, harmatpont, szellőztetés témájával. A penész ugyanis rendkívül egészségtelen, betegségek melegágya, pl. asztma vagy allergia kialakulását idézheti elő a famíliádban. A penész alattomosan ássa alá az egész családod egészségét! A penészedésről, a vegyszermentes, hosszú távú megoldásról itt olvashatsz bővebben: www.penesz.hu
Mi a hőhíd és jellemzően hol van a lakásodban?
Hőhídnak nevezzük a határoló falak/födém minden olyan helyét, ahol a meleg intenzíven szökik a lakásból. A hőhíd lehet geometriai, amikor a hőt felvevő felület kisebb, mint a hőt leadó felület, ez a falak sarkaira jellemző. Lehet még szerkezeti is, pl. szigetelés nélküli áthidaló/koszorú az ablak felett, a falban. Ekkor az áthidaló belső felületének hőmérséklete legalább 3-4 ⁰C-kal hűvösebb lesz, mint a fal felülete. Egyszerűen fogalmazva: az a ház, amely nem ideális gömb alakú, az hőhidas. A Tiéd is. A hőhidak megnövelik a fűtési energiafogyasztást, ezzel egyenes arányban a fűtésszámládat is, és csökkentik a komfortérzetet. Mivel a hőhidaknál a felületi hőmérséklet alacsonyabb, mint környezetükben, a levegőben levő pára itt fog lecsapódni, és vizesedést okozni. A fal nedvesedik, hőszigetelő képessége tovább romlik, még több veszteséget okozva Neked, de ez lesz a „melegágya” a penészedésnek is.
Mi az, hogy harmatpont és miért kell erről tudnod?
A harmatpont az a hőmérséklet, melyre a szobád levegőjének le kell hűlnie, hogy a benne lévő pára kicsapódjon. A harmatpont változik a hőmérséklet és a levegő nedvességtartalmának összefüggésében. Hidegebb levegő kevesebb vizet bír el, a meleg levegő többet. Hiába fűtöd azonban a szobádat akár 24 ⁰C-ra, ha az ablak feletti áthidalódnál/hőhidaknál a fal felületi hőmérséklete pl. csak 16 ⁰C, akkor a pára oda fog kicsapódni, mert a fal közelébe jutó levegő lehűl a fal hőmérsékletére.
A külső és a belső hőmérséklet a falszerkezetben kiegyenlítődik. Tartós hidegben – külső szigetelés nélkül – az átlagos fal felületi hőmérséklete 14-16 ⁰C körüli, amely nem komfortos, hanem harmatpont közeli állapot. Ezekben az esetben mondjuk, hogy „húz a fal”, hiszen kellemetlen a közérzetünk a fal közelében. Megváltozik a helyzet, ha hőszigeteljük a falat. Ha kint -10 ⁰C van, +17-18 ⁰C-os lesz a fal belső felületének a hőmérséklete, ami már jellemzően harmatpont felett van, miközben kellemes hőérzetet is biztosít.
Mi az ideális páratartalom a lakásban, és honnan tudod, ha egészségtelenül magas?
A kérdés remek, a válasz egyszerű. Szobahőmérsékleten 55% páratartalom az egészséges/ kellemes, törekedjünk tehát az 55% körüli érték tartására. Pár ezer forintért egy páramérő könnyen beszerezhető a neten vagy a boltban. Felrakod a falra, és időnként ránézel. Ha ennyit sem akarsz „dolgozni” ígérj a gyerekednek 100 Ft-ot, minden alkalomra, ha szól, hogy a mutató túlment a megbeszélt határon. Még „olcsóbb” módszer, ha reggelre az ablaküveg alján áll a víz, az ingyen jelzi Neked, hogy a lakásodban sok volt este a pára.
Honnan keletkezik a pára a lakásodban?
Gondoltál már arra, hogy a konyhai gáztűzhelyen elégetett gázból mennyi vízpára kerül a levegőbe? Nemcsak a vasárnapi 3 órán keresztül főzött húsleves párája növeli a páratartalmat, hanem közben az ugyanennyi ideig elégetett gázból is sok víz kerül a levegőbe, hiszen a gáz szénhidrogén, és a „hidrogén része” – kicsit furcsa – de vízzé ég el. Ezen kívül mosol, teregetsz, mosogatsz, virágot locsolsz és akváriumot tartasz, végül egyszerűen csak élsz, és minden levegőkifújással növeled lakásod páratartalmát.
Az ablakcsere könyörtelen csapdája.
Tudom, és egyet is értek, a régi nyílászárókat az energia-megtakarítás miatt érdemes kicserélni. DE, egyszerűen gyalázat, miért engedi az, akinek kötelessége lenne törvényt alkotni, hogy bármely nyílászárót beépített részszellőzés nélkül el lehessen adni! (Nem tartozik szorosan a könyv témájához, de van ez irányú tapasztalatom, mert kb. 8 éven keresztül árultam a fa ablakgyártóknak olyan résszellőzőt, ami a becsukott ablaknál nem látszik, mégis szabályozott szellőztetést biztosít a lakásban.)
Mennyi embernek kell még évente szénmonoxid mérgezésben meghalnia, mert nincs beépített szellőző a nyílászárókban? Nem beszélve azon százezrekről, akik reggelente fejfájásra ébrednek azért, mert éjjel elhasználódott a szobában a levegő, és benn a széndioxid feldúsult. Ezek az embertömegek azt sem tudják, mi a gondjuk. Továbbá a szellőzés hiányában növekszik a páratartalom, megindul a nedvesség lecsapódása, és máris egészségrombolóan penészes a lakásod.
A gyomorgörcsöt okozó dilemma: párásító vagy páraösszeszedő gépet kell venned?
Első tanácsom, hogy lehetőleg egyiket sem, inkább tudatosan szellőztess! Mit jelent szerintem a tudatos szellőztetés? Ne akkor szellőztess, amikor ráérsz, hanem azután, hogy párát termeltél. Jellemzően hazamész a munkából, kiszellőztetsz, felveszed a fűtést, és kezdődik az esti rutin. Mosás, később teregetés, valami vacsorafőzés, gyerekek/szülők fürdése, lefekvés előtt fűtés kisebbre állítva, és alvás. A rengeteg pára – amit te csináltál – ott marad a lakásban, és mivel a fűtést alacsonyabbra állítottad, a hőmérséklet lecsökken, éjjel kint is hidegebb van, tehát a falak jól lehűlnek, és a pára reggelre – mint harmat a réten – szépen kicsapódik a falaidon/hőhidaidon.
Ha pedig nedvesség van a falon, ott pedig penész is lesz, ezt garantálom! Ha lefekvés előtt is kiszellőztettél volna – akkor is, ha kint köd van –, sem gond, sem penész nem lenne. Tizenöt éve sikeresen foglalkozom penészmentesítéssel. Minden anyuka, aki felhív a penész miatt, állítja, hogy ő bizony eleget szellőztet. Elég egyetlen kérdés: miután megfürdette a gyerekeket, akkor is kiszellőztet? 99%-ban a válasz: dehogy is, még megfáznak. A válasz után megbeszéljük a fentieket és megérti, mi is a tudatos szellőztetés.
Miért lehet veszélyes a gyerekorvos tanácsa?
Vannak olyan gyerekbetegségek – jellemezően köhögéssel, légzéssel összefüggésben –, amikor az orvos párásító készülék használatát javasolja, mert szakmailag így helyes. De igen sokszor „a gyönyörű elmélet beleesik a kegyetlen gyakorlat kútjába”, vagyunk olyan „jó” szülők, akik túlteljesítik az orvos tanácsát, és annyira párásítunk, hogy a víz folyik a falon. Ekkor jelenik meg a gyerekszobában a penész, és a gyerek nem gyógyul. Vissza az orvoshoz, akinek elmondjuk, hogy párásítunk – a penészedést természetesen nem, hiszen jellemzően szégyellni való egy penészes lakás –, és együtt nem értjük, mitől van rosszabbul gyermekünk. Természetesen a penésztől. Szegény orvos pedig – de még szegényebb a gyereked – nem is a penész okozta betegségekre kezeli a gyerekedet.
Lehet tehát olyan eset, amikor emelni kell a lakásunk páratartalmát, de mint a legtöbb dolgot, ezt is érdemes ésszel/nem túlzásba esve csinálni.
Vigyázz! Ne ess a köd csapdájába!
Mire is gondolok? Érezzük, hogy a lakásunkban párás a levegő, de nem szellőztetünk ki, mert odakint köd van, ami azt jelenti, hogy odakint nagy a pára, hiszen ki is csapódik a nedvesség a levegőben. Itt csapod be magad. Ugyanis a páratartalom és a párakicsapódás hőmérsékletfüggő. Tehát az a levegőben található nedvesség, ami odakint – jellemzően +3-8 ⁰C körüli hőmérsékleten – köd, azt a lakásunkba beengedve és 22 ⁰C fokra felfűtve, ideális páratartalmú levegő lesz. Tehát fontos tanácsom, mindig szellőztetni kell, ha a lakásban 55% feletti a páratartalom.
Ezt biztosan nem gondoltad, de pénzt veszítesz, ha nem szellőztetsz!
Megfigyelted már, hogy szellőztetés után a kintről bekerülő hideg levegő milyen gyorsan felmelegszik a szobában? Ennek az az oka, hogy a kinti hideg levegőben sokkal kevesebb pára/víz képes megmaradni, mint a fűtött lakás levegőjében. A száraz levegőt kevés energiával fel lehet melegíteni, a nedves/párás levegő melegítéséhez viszont sokkal több fűtési energia kell. Gondolj csak arra, milyen lassan melegszik fel a tűzhelyen a víz, és ahhoz képest milyen gyorsan dobnál el egy fémdarabot a tűzbe tartva. Tehát amikor nem szellőztetsz, hanem magas páratartalomban élsz, akkor egész télen pénzt veszítesz, mert a sok vizet is fűtened kell, ami a lakásod légterében van.
Hogyan jön ez a téma ily szorosan az elektromos fűtéshez?
Az infrafűtés hatására a fal és a padlózat hőmérséklete mintegy 2 ⁰C-kal magasabb lesz, ezzel csökkentve a falon a párakicsapódást. Mint tudjuk, ha nincs a falon víz, penész sem lesz. Igen, az infrasugarakkal történő fűtésnél melegebbek lesznek a falak, de nem feltétlenül minden sarokban, az eltakart részek pedig – amelyeket közvetlenül nem ér az infrasugár – sokkal lassabban melegszenek fel, mert azt a – csak másodlagosan kialakuló – konvekciós hőáramlások melegítik fel. Tehát korrekt infrafűtés kereskedő nem ígérhet penészmentességet, mert nem feltétlenül lesz a lakásod penészmentes, csupán csak azért, mert infrafűtéssel fűtesz. A penészmentességért Neked is tenned kell.
Ne vegyél csak azért infrafűtést, mert penészes a lakásod! Amiért vegyél, azt „Az infrapanel fantasztikus népszerűségének 12+1 titka” cím alatt írom le. Olvasd el!