Talán te is meglepődtél a cikk címén, hiszen hány weboldalon olvasni hátrányos tulajdonságokat azokról a termékekről, amelyeket az adott cég értékesíteni szeretne? Ugye, hogy szinte alig találni ilyet? Pedig minden hiteles cégnek rendelkeznie kell(ene) egy-egy olyan gyűjtéssel, amely közérthetően összefoglalja az adott termékük pozitív és negatív tulajdonságait.
Ez vonatkozik az infrafűtésre és infrapanelekre is, hiszen ha hosszasan beszélünk arról, hogy miért jó választás, akkor azt is meg kell említeni, hogy mik a használatából eredő hátrányok. Azt a fűtést ugyanis még nem találták fel, amely minden embernek egyformán szimpatikus, és amely az összes felmerülő igényt egyforma mértékben ki tudná szolgálni. A világon szinte mindenki eltérően gondolkodik, innentől kezdve pedig teljesen normális, hogy mindenki másra esküszik, és más mellett teszi le a voksát.
Ebből kifolyólag teljesen felesleges “elhallgatni” (vagy szándékosan nem kitérni a hátrányokra). Mert ha valaki végiggondolja, akkor sejtheti, hogy azért valószínűleg az infrafűtésnek is vannak, csak nem beszélnek róla, éppen ezért engem nem hoz zavarba a gondolat, hogy írjak az infrapanelek árnyoldalairől is. Nekem ugyanis az a célom, hogy aki megvásárolja, elégedett legyen, és teljes meggyőződésből adja tovább az elektromos fűtéseink jó hírét.
Nem most fog lehullani a – nem létező – lepel, vagyis természetesen semmi olyan nem fog kiderülni ebből a cikkből, ami jelentősen felborzolhatná a kedélyeket. Eddig sem volt titok, hogy ez a fűtési mód is rendelkezik egy-egy gyenge ponttal. Most azonban ezekre részletesebben is kitérek, hogy biztosan tudd, melyik elektromos fűtési típus passzol hozzád leginkább.
Hogyan épül fel általában egy infrapanel?
Képzelj el egy 0,4 – 0,6 négyzetméter területű, kb. 16 mm vastagságú lapot, amelynek a hátoldalán többrétegű szigetelés, és hőtükör-fólia van. Egyszerűsített felépítését tekintve az infrapanel egy kerámiaszemcsés fűtőlapból, egyszeres vagy többszörös szigetelőrétegből és egy keretből áll. Az infrapanel működése szempontjából a fűtőlap tovább bontható egy elektromos vezető és egy szigetelő rétegre, amelynek jellemző értéke az ellenállásának mértéke.
Áram hatására a felület 85-95 °C körüli hőmérsékletre melegszik, és elektromágneses sugárzás – infrasugárzás – jön létre. Ez a sugárzás az infrapanel belsejében elhelyezett tükröző felület, és szigetelés hatására a lakótér irányába halad. Az infrafűtés, elektroszmogban szegény, nagy hatásfokú, valódi hőt sugárzó fűtési forma.
A direkt hősugárzásának köszönhetően az átlagos szobahőmérséklettől 2-3 fokkal kevesebb levegőhőmérséklet mellett is kellemes hőérzetet biztosít. Tehát kisebb költséggel fűtünk, hiszen a helyiségek hőmérsékletének 1°C-os csökkentésével, 5-6 % energia-megtakarítás érhető el.
Úgy működik, akár a napfény
Működése a Nap sugaraihoz nagyon hasonló, vagyis nem közvetlenül a levegőt melegíti, hanem a sugarak útjába kerülő tárgyakat, élőlényeket. Szintén a Naphoz hasonló működésnek köszönhető, hogy hiába sugárzó elven fűt, nem káros az egészségre. Sokan attól tartanak, hogy az UV sugárzáshoz hasonlóan ártalmas, ám az infravörös sugarakat nem szabad még gondolati szinten sem összekötni az UV sugárzással.
Utóbbi valóban ártalmas az élőlényekre, előbbit pedig inkubátorok melegítésére is használják, tehát egészen biztos, hogy nem káros. Gyakran kérdezik ennek kapcsán azt is, hogy le lehet-e barnulni az infrafűtés hatására? A válasz az, hogy nem, barnaságért télen továbbra is szoláriumba kell járni. Igaz, hogy az infrafűtés sugárzó elven működik, de az UV-hoz hasonló hullámhosszúságú sugarakat az infrapanel nem bocsát ki magából.
Az infrafűtés méretezéséhez sajnos szakember szükséges
Az infrafűtés, mint minden más fűtési mód, egy fizikai állapotváltozás, sőt tulajdonképpen inkább termodinamikai. Ez a szakemberek szempontjából jó hír, mert ők tudnak készíteni termodinamikai/fizikai kalkulációt. Ők könnyedén ki tudják számolni, hogy mekkora teljesítményű infrapanel(ek)re van szükség az ügyfél igényeinek kielégítéséhez.
Olyan szempontból azonban ez egy rossz hír is egyben, hogy akinek nem ez a szakmája, az nem fogja tudni elvégezni a szükségesnek tűnő számításokat. És mivel az infrapanelek beszerzése és beüzemelése nem igényel semmiféle építési/bontási munkálatot, ezért sokan azt gondolják, hogy a tervezést is ki lehet hagyni, vagyis nem kérik ki szakember véleményét.
Az infrafűtésnek más a hőérzete, mint a megszokott fűtéseknek
Meg kell azt is említeni, hogy mivel az infrapanel teljesen már technológiával működik, mint a hagyományos fűtések, ezért nem pontosan ugyanazt a hőérzetet adja, mint egy radiátoros fűtés, vagy netán egy padlófűtés. Amiatt, hogy nem a levegőt melegíti, hanem minket, másképp áramlik körülöttünk a hő. Hiszen először az élőlényeket, tárgyakat melegíti, majd azok tükrözik vissza a kellemes meleget. Ettől még természetesen egyáltalán nem fázik az ember egy infrapanellel fűtött helyiségben, de nem lesz “indokolatlanul nagy hőség” a szobában. Ez logikus, mert nem kell a levegőt felfűteni ahhoz, hogy mi is felmelegedjünk, ehelyett ezt az infrasugarak révén közvetlenül tapasztalhatjuk meg.
Vásárlás előtt mindenképpen próbáld ki!
Ezek alapján talán már számodra is egyértelmű, mennyire fontos a szakszerű felmérés. A szakember ugyanis nem csak egy-két adat alapján számol. Figyelembe veszi a család szokásait is az infrapanel méretezéséhez, és azt is, hogy az ügyfél/ügyfelek korábban milyen hőmérséklet mellett éltek. Vannak emberek, akik már 18 °C-ban is jól érzik magukat, míg mások 23 °C-ban is fáznak.
Ezért mindenképpen javaslom, hogy látogass el hozzánk a bemutatótermünkbe a XIII. kerület, Teve utca 9/a szám alá (2-es metró Árpád hídi megállójánál). Itt ki tudod próbálni a paneleket működés közben, hiszen hiába az egyik legmodernebb és leghatékonyabb megoldás, lehet, hogy végül egy másik elektromos fűtési mód fog igazán passzolni az igényeidhez. Ezt csupán az egyéni hőigény határozza meg.
Számolni kell azzal, hogy ez sem egy láthatatlan megoldás
Az infrapanel fűtés egy átmeneti megoldás a csúnya radiátoros, és a láthatatlan padlófűtés között. Radiátorok esetében például semmilyen mozgásterünk nincs. Onnantól kezdve, hogy a fűtést beépítették, már csak ahhoz mérten helyezhetjük el a tárgyakat, alakíthatjuk ki az életterünket, hogy az egyes fűtőtesteket hova helyeztük. Nem gondolhatjuk meg magunkat utólag, nem lehet csak úgy variálni. Illetve lehet, csak sok pénzbe és időbe kerül, ezért ezt általában nem választják.
Viszont ha meg nem változtatunk rajta, helyet veszíthetünk azáltal, hogy a kanapét, étkező asztalt, TV készüléket és egyéb tárgyakat csak néhány variáció szerint rendezhetjük el. Ez pedig nagyon kiborító tud lenni, főleg az új otthonunkban, amiért rengeteg pénzt fizettünk.
Ezzel szemben az infrapanel jóval esztétikusabb, modern kialakításának és dizájnos árnyalatainak köszönhetően még akár jól is mutathat az ember otthonában. Sőt, létezik belőle olyan változat is, amely elsőre úgy néz ki, mintha tükör lenne. Az infrapanel tükör újszerű megoldást kínál. Nem foglal felesleges helyet, sőt, nem is látszik – legalábbis semmiképpen sem fűtőtestnek, hanem inkább egy tetszetős tükörnek tűnik. Ugyanakkor ez a típus képes megfelelően és szabályozottan hőt kibocsátani magából.
Tehát a radiátorokhoz képest sokkal több mozgásteret biztosítanak, hiszen a paneleket számos módon elhelyezhetjük. Nem csak a falra rögzíthetjük őket, hanem akár a mennyezetre is. Csupán azt kell figyelembe venni, hogy mik a helyiség adottságai. Egészen más paraméterekkel kell számolni egy 2 méteres belmagasságú szoba, és egy 4 méteres belmagasságú szoba esetén.
Emiatt mindenképpen érdemes egyeztetni a választott szakemberrel, és előre megbeszélni, hogy hova szeretnénk tenni a paneleket. Nyilvánvalóan valamelyest itt is felmerülhetnek korlátok, illetve az elhelyezés és a befűteni kívánt helyiség méretei befolyásolhatják azt is, hogy mekkora teljesítményű készüléket érdemes választanunk.
Nem alkalmas nagy belmagasságú helyiségek fűtésére?
Bizonyos oldalakon azt olvasni, hogy nem alkalmas, ám ez egy hamis állítás. Így ha már a negatívumokról beszélünk, akkor szeretnék rendet tenni, hogy hátránynak beállított téves gondolatok ne terjedjenek az infrafűtésről. Miért is nem igaz a fenti gondolat?
Szintén a sugárzó jellege miatt ajánlom jó szívvel mennyezeti szerelésre. Az infrasugarak fentről lefelé sugározzák a hőt, és mivel nincs konvekciós légáramlás, így az nem igaz, hogy a meleg felfelé száll. Minden más fűtési mód esetében igaz, amely a levegőt fűtve teremti meg számunkra a meleget, ám az infrapanel ez alól kivétel. Továbbá azért sem igaz, hogy felszáll a meleg, mert a panelek hőtükörrel vannak felszerelve, amik visszaverik a sugarakat.
Az, hogy nincs konvekciós légáramlás, azt is eredményezi, hogy nem keveredik fel a helyiségben található por. Ez tisztább, egészségesebb levegőt eredményez, ami felső légúti betegségben szenvedők számára kifejezetten nagy előny. Illetve akkor is, ha a közvetlen környezetben gyermek vagy idős ember él.
Az elhelyezést tekintve egy másik szempont az is, hogy mivel a panelek felülete 85-95 °C körüli hőmérsékletre melegszenek, így nem szabad olyan helyre tenni őket, ahol hozzáférhet kisgyermek vagy kisállat.
Nyilván, a fentiekhez képest esztétikum tekintetében a padlófűtés az abszolút nyertes. A padló alá fektetett fűtőkábeleket soha, semmilyen körülmények között nem látjuk. Viszont az is igaz, hogy ha utólagos fűtés kiépítéséről van szó, akkor sokkal több bontási munkálattal jár, mint az infrapanel fűtés. Plusz, ha esetleg költözésre kerül sor, akkor a paneleket magunkkal vihetjük, a padlófűtést viszont nem. Vagyis az infrapanelekre nem kell akkora befektetésként tekinteni, hiszen sehol sem vagyunk kötelesek otthagyni.
Tényleg nem ez a legolcsóbb fűtés…
Egy termosztáttal az infrapanel magas szintű kényelmet, hatékonyságot és biztonságot nyújt a használóinak. A panel működését két hőmérsékletérzékelő szabályozza. Az egyik a szoba hőmérsékletét méri, a másik érzékelő magát az infrapanel felületi hőmérsékletét méri, a maximális biztonság érdekében. A felhasználó maga állíthatja be az infrapanelen a kívánt szobai hőmérsékletet, a termosztát – a szoba hőveszteségének függvényében – szabályozza a panel szükséges hőmérsékletét és a terhelési kapacitását (50% vagy 100%).
A fűtés csak annyit üzemel, amennyi a beltéri hőmérséklet fenntartásához szükséges, és csak a szükséges mennyiségű áramot használja. Termosztátos infrapanellel minimalizálhatók a rezsiköltségek és külön-külön beállítható a szobák hőmérséklete. Ettől függetlenül tény, hogy nem az infrapanel a legalacsonyabb működési költséggel járó fűtés. Ám bizonyos körülmények között és igények esetén kifejezetten gazdaságosnak mondható.
Többet akarsz tudni az elektromos fűtésekről?
Kérlek iratkozz fel tanulmánysorozatunkra, és azonnal aktuális információk birtokába kerülsz!
Fűtés költség = bekerülési költség + karbantartás díja + rezsiköltség
Elektromos fűtésben eleve csak azoknak érdemes gondolkodni, akik a bekerülési költséget, a karbantartási díjat és a működési díjat együttesen vizsgálják. Függetlenül attól, hogy melyik elektromos fűtési módot nézzük, ez aranyszabálynak tekinthető. Általában elmondható, hogy a gázzal működő fűtéseknek a legolcsóbb a működési díja, hiszen a földgáz olcsóbb, mint a villamos energia.
Viszont gázos fűtések esetén számolni kell a kazán/hőszivattyú, kémény, radiátorok telepítésének, kiépítésének és karbantartásának díjaival, illetve azzal, hogy ezek a rendszerek tele vannak kopóalkatrészekkel, amik bizony idővel tönkre is mennek. Infrafűtés esetében meg csak rögzíteni kell a paneleket a kívánt felületre, áram alá helyezni őket, és már működnek is.
Ha az összes kiadást összeadjuk, ami a fűtéssel kapcsolatban terhel minket, akkor máris elvész a gázzal való fűtés hipotetikus előnye, mert egy 100 nm-nél kisebb lakás esetén egyértelműen az elektromos fűtés a legolcsóbb megoldás!
Sőt, azt is figyelembe kell venni, hogy aki olyan helyen szeretne irodát/házat/nyaralót venni, ahova a villamos energián kívül semmi mást nem lehet bevezetni, annak hirtelen óriási értékké válhat egy olyan elektromos fűtési mód, mint az infrapanel, amihez egyáltalán nincs szükség bontási munkálatokra. A nyaralókat olyan szempontból is ki kell emelnem, hogy azok sok esetben fából készülnek, vagyis gyúlékonynak minősíthetőek – ami szintén az elektromos fűtések felé billenti a mérleget, hiszen ezek égési folyamatok nélkül biztosítják a szükséges meleget
Ha hordozható hőtárolós fűtést szeretnél, akkor nem az infrapanel a megoldás
Az infrafűtésnek ugyanaz az előnye, mint ami a hátránya is: a bekapcsolástól számított néhány percen belül már fel is melegszik, és készen áll arra, hogy hőt közvetítsen nekünk, ám a kikapcsolást követően szinte azonnal ki is hűl. Ez annak köszönhető, hogy nincs beleépítve olyan elem, ami alkalmas lenne a hő tárolására, ezért ha olyan fűtési módot keresel, ami hasonlít az infrapanelhez, de a kikapcsolást követően is fűt, akkor inkább a Climastar készülékeit ajánlom.
Ezek ugyanis olyan elektromos infra radiátorok, amelyek magukban hordozzák egy konvekciós radiátor, egy infravörös fűtőpanel és egy hőtárolós kályha minden előnyét. Mindezt egy speciális, szabadalmaztatott hőtároló elemnek köszönheti, amely egyedülálló a hordozható fűtések világában. Ezek azonban nem olyan diszkrét kialakításúak, mint a panelek, illetve itt a mennyezeti felszerelés sem jöhet szóba.
Infrapanel és a vízállóság kapcsolata
A korábban említett infrapanelek kiválóan alkalmasak arra, hogy esztétikusan és költséghatékonyan oldjuk meg fürdőszobánk fűtését. Persze attól még, mert alkalmas fürdőszobai fűtésre, a panelek nem lesznek teljesen vízállóak, hiszen a vízcseppek ugyan nem okoznak működésbeli problémát, ám a közvetlen vízsugár annál inkább. Jobban belegondolva ez nem jelenthet problémát, hiszen radiátorokat se szokás vízsugár közelébe helyezni, tehát sokkal nagyobb gondosságot a panelek sem igényelnek.
Az infrafűtés fürdőszobába történő telepítése segíthet a penészes falak kialakulásának megelőzésében. A fürdőszoba ugyanis az egyik leginkább erre hajlamos helyiség, hiszen ott a legnagyobb a nedvesség. Az infrafűtés azonban a tárgyakat, így a falakat is melegíti, jelentősen csökkentve a fürdőszobában a pára kicsapódásának kockázatát. Az infrapanel elhelyezése során figyelni kell arra, hogy a penészesedésre alkalmas, vagy kiugró részeket is melegítse a fűtőegység.
Csak biztos forrásból vásárolj!
Mindig győződj meg a gyártott termék minőségéről, a szükséges EU-s tanúsítványok, érintésvédelmi és minőségi követelmények meglétéről, és minden esetben a szakembertől történő rendelést javaslom. A Czinege.hu-n kapható infra fűtőpanelek mind rendelkeznek a fentiekkel, különös figyelmet fordítunk arra, hogy csak minőségi termékeket értékesítünk ügyfeleinknek.
Mi a konklúzió?
A fenti szempontokat alaposan átrágva talán számodra is egyértelművé vált, hogy az infrafűtés egyáltalán nem az ördögtől való, és sokan csak azért idegenkednek tőle, mert nem ismerik, illetve azért, mert sok fél információt, pontatlan állítást hallanak róla.
Több, mint 20 éves elektromos fűtési területen szerzett tapasztalatommal úgy gondolom, a megfelelő igényfelméréseket követően mindenki megtalálhatja az elképzeléseinek megfelelő elektromos fűtési módot – ami akár az infrafűtés is lehet. Amennyiben kérdésed merülne fel ezzel kapcsolatban, vagy csak szeretnél egy-egy konkrét termékről részletesebb tájékoztatást kapni, keress minket bizalommal
- személyesen is a XIII. kerület, Teve utca 9/b szám alatt minden hétköznap 8 – 17 óra között
- telefonon a budapesti központi számunkon: +36 1 613 9119
- a jászberényi központi számunkon: +36 57 500 190
- e-mailben a czinege@czinege.hu címen
Profi megfogalmazás mind szakmailag, mind társadalmi szempontból megállja a helyét. Örömmel olvastam végig.
Köszönöm a sok hasznos információt. 🙂
Korrekt, a laikusok számára is pontosan érthető leírás.
Minden felmerülő kérdésre, itt megtalálható a válasz. Köszönöm.