Mindenkit érint a rezsicsökkentés drámai változása. Az alábbi írással abban kívánok segíteni, hogy mindenki tisztán lásson mivel gazdaságos ezután fűtenie az otthonát.
A legfőbb újdonság, hogy a rezsicsökkentés változása egyértelműen az elektromos fűtés használatát részesíti előnyben, a gázzal szemben. Mostantól megdőlt az az általános vélekedés, hogy gázzal lényegesen olcsóbb fűteni, mint elektromosan. Ugyanis amíg a gáz esetében az átlagos fogyasztás feletti részt hétszeres áron kell a felhasználóknak megfizetnie, addig az áram esetében az emelés „csak” kétszeres.
Mit tegyen hát egy átlagos felhasználó, hogy ne gyomorgörccsel várja az új számláit? Első lépésként nézze meg a jelenlegi számlái alapján túllépi-e a rezsicsökkentett limiteket, ha nem, akkor semmi teendője nincs.
Ha túllépi gázfogyasztásával a limitet, akkor a többlet fogyasztást, egyértelműen érdemes elektromos fűtéssel pótolnia.
Erre több lehetőség is van. Ha központi fűtése van, akkor pár szobában lezárja a radiátort, és ott infrapanelekkel, vagy elektromos radiátorokkal, infraradiátorokkal lehet fűteni, ezzel csodálatosan csökkentve a gázfogyasztást. Ezen infrapanelek, elektromos radiátorok fogyasztása darabonként 1-1 vasaló/hajszárító fogyasztásával egyeznek meg, aminek a működését eddig is elbírta a meglévő elektromos hálózat, tehát különösebb befektetést nem kívánnak.
Az is megoldás, ha a gázkazán mellé feltesz egy elektromos kazánt és egyszerűen ezzel fűti fel a meglévő vizes fűtésrendszerét, miután a gázfogyasztásával meghaladta a kedvezményes mennyiséget. Ebben az esetben előfordul, hogy az elektromos kazán működéséhez egy kevés többletáramra lesz szüksége, ami egyszeri beruházás lesz.
A mindenkit izgató fő kérdés, mennyibe kerül a rezsicsökkentést meghaladó fogyasztás hőegységenként?
A rezsicsökkentett mennyiség eléréséig 1m3 gázért átlagosan bruttó 110 Ft-ot fizettünk. A kedvezményes mennyiség felett viszont 1m3 gázért a húsbavágó 747 Ft-ot fizetünk!!!
Ez drámai hétszeres emelkedés!
Az összehasonlítás miatt a gáz m3 árát váltsuk át kWh-ra, amiben az áram ára van meghatározva. 1m3 gáz energiatartalma átlagosan 34,8 MJ és 1 MJ = 0,278 kWh-val egyenlő.
Ebből adódik, hogy 1 m3 gázban (34,8 x 0,278) = 9,67 kWh hőenergia van. Ezt vesszük meg 747 Ft-ért. miközben az elektromos áram 1 kWh csak 70,1 Ft-t.
Ha a 70,1 Ft-ot megszorozzuk 9,67 kWh-val az 678 Ft lesz, tehát egyszerűen olcsóbb 1m3 gáz hőmennyiségét áramból fizetni, mint a gázból.
A különbséget tovább növeli a kazánok, konvektorok rosszabb 75-90% közötti hatásfoka, miközben az elektromos fűtés hatásfoka minden esetben közelíti a 100%-t. Tehát a kifizetett gázenergiából 10-25% elveszik, főleg a régi kazánok/konvektoroknál.
Akik pl. konvektorral fűtenek azoknak csak 1m3 gázból 7,74 kWh energia jön ki. A 7,74 kWh villamos áramért viszont csak 543 Ft-ot kellene fizetni a 747 Ft helyett! Ez elképesztő 200 Ft különbség gázköbméterenként. Egy átlagos téli napon könnyen elfűtünk 6-8 m3 gázt, ami napi 1200-1600 Ft pénzkidobást jelent. A rezsilimit feletti fogyasztás tehát ijesztően költséges gázfűtés esetén.
Ha a fentiek felkeltették érdeklődését, ismerje meg lehetőségeit és kérjen tőlünk ajánlatot, keressen elérhetőségeinken…
Most járnak csak garantáltan jól azok, akik házukba hőtárolós elektromos padlófűtést építettek, amit vezérelt (korábban éjszakai) áramról üzemeltetnek. Nekik eddig is a 36 Ft helyett 23 Ft-ot kellett fizetniük. A rezsicsökkentés változtatásával a kedvezmény túllépése után is csak 62,9 Ft-ot fizetnek, de a külön mérés miatt a vezérelt árszabás szerint elszámolt villamos fűtéseknél erre a normál fogyasztáson felül még egyszer jár a kedvezményes éves 2 523 kWh/év mennyiség!!!
Bárhogy is alakulnak a következő években a rezsiárak, az éjszakai fogyasztás mindig kedvezőbb lesz, mert akkor kisebb a villamos energiaigény, az erőművet viszont nem lehet leállítani, így olcsóbban is érdemes a szolgáltatónak eladni az áramot.
Aki tehát új házat épít, annak egyértelműen hőtárolós padlófűtés kialakításában érdemes gondolkoznia. Erről bővebben itt olvashat…