A templomok fűtése esetén nem az egész épületet fűtjük, hanem templomi padfűtés kerül beszerelésre – mert általában a padok, vagy azok környékére korlátozódik a fűtési igény. A lehetséges megoldásokat legtöbbször a műemléki környezet erősen korlátozza.
A megoldást az igazán hideg telek uralta Svédországból hoztam el, ahol – kimondottan templomok fűtésére – már régen kifejlesztették és tesztelték az SH termékcsaládot . Az SH padfűtőtestet templomi padfűtésére tervezték. Az SH padfűtés modern és biztonságos kialakítása mellett diszkrét is, mivel a padok és székek alá van felszerelve. A hőáramlás és a sugárzó hő segítségével melegíti a padon és környékén lévőket is.
A templomi padfűtés legtöbbször az ülőfelület alá kerül, ehhez az SH típusok a legalkalmasabbak. Ez az elhelyezés megfelel a műemlékvédelmi követelményeknek is. A megtáplálást és a vezérlést több szakaszra célszerű osztani, hogy a lehetséges látogatók számának megfelelő mennyiségű ülőhelyet keljen csak fűteni. A hősugár terelő lap biztosítja a lefelé áramló hő szétoszlását, így nem csak a padon ülőt, de a környéken állókat is melegítjük. A teljesítménye a hosszától függ, 175-375 W/db között változik.
A templomi padfűtés elektromos installációja
Az SH padfűtőtestet fix beépítésre tervezték, valamint engedélyezett a felfűzött telepítés is. A hagyományos, valamint a felfűzött csatlakoztatás 230 V esetén 3 x 1.5 mm2, 400 V esetén 5 x 2,5 mm2 kábellel történik.
A templomi padfűtés vezérlése
Időben programozható elektromos fűtésvezérlő alkalmazása javasolt, hiszen a fűtőegység felmelegedéséhez is kell legalább 15-20 perc, és le is lehet kapcsolni már a szertartás vége előtt. A betáplálást úgy célszerű szétosztani, hogy a látogatók számához igazodva lehessen ki- vagy bekacsolni az egyes padsorokat. Az SH templomi padfűtés gazdaságos, mert a vezérléssel a templomi padfűtés működési ideje igazodni képes a templom alkalomszerű használatához is, csak addig kell működtetni, amíg a hívek ott vannak.
Lehetnek olyan padok, önálló székek, ami alá nehézkesen lehetne, vagy nem akarunk SH padfűtést szerelni. Ilyenek jellemzően pl. az elöljárósági kiemelt székek. Itt szerencsésebb a fűtött párna elhelyezése.
Mit lehet tudni a fűtött párnáról?
A párna szélessége jellemzően 30 cm, és ezt a pad hosszának megfelelően, méretre gyártja a német gyártó. Sőt, a külső kárpitbevonat színe is választható. A fűtött párna mindössze 75 Watt/méter fűtőteljesítményű, tehát energiatudatos fűtést nyújt. A hő nagy része az ülésen helyet foglaló személy testét melegíti, kellemes komfortérzetet biztosítva, ezért a szükséges fűtőteljesítmény alacsony lesz, tehát a működés költséghatékony.
A bekapcsolás után a fűtőpárna gyorsan felmelegszik, a hőmérséklet szabályozása egy erre a célra kifejlesztett impulzus-vezérléssel történik, amelynek beállítása a helyi igényekhez illeszthető. Tapasztalatom szerint ennek hiányában mintegy 25-30 perc fűtés után a párna túlságosan meleggé válhat. A fűtőpárna kis teljesítmény igénye miatt jellemzően nincs szükség a meglévő villamos teljesítmény igény növelésére. A speciális gyártási technológia biztosítja, hogy a fűtőpárna extrém hosszú élettartamú, stabil, nem deformálódik. Mind emellett nem gyűrődik és nem hajlamos ráncképződésre sem, karbantartást nem igényel. A párnák huzata egy cipzár segítségével lehúzható, és így mosható, 30 fokos vízben.
Milyen fűtési igényekkel találkoztam még az elmúlt években?
- Amennyiben lehetséges, az oltár, miseasztal környékének kövezete alá fűtőkábelek helyezhetők, és ez biztosít a papoknak valamelyest kellemesebb hőmérsékletet a mise alatt. Ez igazából egy padlófűtés, ami a tehetetlensége miatt nem igazán gazdaságos.
- Amennyiben az esztétika megengedi, akkor infrasugárzók jöhetnek szóba, ezekből is inkább a nagyobb teljesítményűek, mert az elhelyezésükre ritkán van az oltár, miseasztal közelében lehetőség. Kivétel, ha hordozható állványra tesszük a panelt, és csak igény esetén állítjuk azt fel. Az infrafűtés gyors reagálású, csak a szertartás alatt működik. Ilyen lábakon álló infrasugárzókkal oldottunk meg pl. egy görög katolikus templom fűtését, mert ott nincsenek padok, a hívek állnak a szertartás alatt.
- Létezik fűtött oltárterítő is, aminek nagy előnye, hogy a szertartást tartó személy kezét melegíti.
- Hasznos lehet még a fűtött szőnyeg. Azon állva tartani a szertartást, sokkal kellemesebb, mint a hideg kövön. Teljesítménye kicsi, csak addig működik, amíg a szertartás tart. Jellemzően láthatatlanul elhelyezhető az oltár mögött, vagy a szószéken is.
- Ne felejtkezzünk el az orgonistáról sem, aki ugyanúgy fázik mint a hívek – csak még kesztyűt sem vehet fel, amikor zenél. Ide szintén alkalmas a padfűtőpárna, pedálfűtés, vagy egy infrasugárzó, ami a kezére irányítja a meleget.
- Vannak olyan felekezetek, ahová kisebb gyerekeket is bevisznek a szertartásokra. Azonban ők nem akarnak nyugton ülni még a fűtött padokon sem. Számukra tudunk – méretre max. 14m2 – fűtött szőnyeget gyártatni, amin eljátszhatnak a szertartás alatt.
- Többször volt már igény elektromos radiátorokra, vagy infrapanelekre a sekrestyében, ahol a hívekkel beszélgetnek, vagy öltöznek a papok.
A fenti kiegészítő lehetőségeket itt csak felsoroltam, konkrét igény esetén, kérlek keress elérhetőségeinken, hogy kiválasszuk az adott helyre/igényre megfelelő változatot.
Nem fűtőegység, de fontos lehet az áldozati gyertyák elhelyezésére szolgáló gyertyaszekrény. A szekrényben levő szűrő elektrosztatikusan kiválasztja a kormot, amely szennyezné a templom belső falát. A szekrényke nem igényel kéményt, vagy más, építészeti beavatkozást, csak 230 Volt betápot.
Mi az, ami elterjedt, de én még sem javaslok?
Templomfűtésre nem javaslom az infrapanelek felszerelését a padsorok háttámlájára. Ugyanis ezek többnyire fehér színűek, ami igen csak kiviláglik a jellemzően sötét tónusú padsorokból, és nem esztétikus. További hátránynak tartjuk, hogy alacsonyabb felnőtteknek, gyerekeknek pont az arcát melegítik, ami kellemetlen, miközben a lábuk pedig fázik. Ez a hívőknek nagyon nem komfortos, ezzel a megoldással az egyház nem éri el a kívánt célját.
Ha felkeltettem az érdeklődésed, kattints ide, és nézd meg templomi padfűtéseinket.
Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!
Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.
Folyamatosan frissülő szakmai információt itt kérj!