Nem kell szakmabelinek lenni ahhoz, hogy észrevegyük, fűtésünknél a gépészeti hibák legtöbbször hidegben, 0 °C alatt jelentkeznek. Ez ugyanúgy jellemző az autó vagy a fűtésrendszer témájára is. Utóbbi esetben a nem megfelelő karbantartás, illetve a szakszerűtlen tisztítás állhat a probléma hátterében. A végeredmény pedig az, hogy a lakástulajdonos fűtés nélkül maradhat, ugyanis a legtöbbeknek nincs betervezve tartalékfűtés.
Beszéljünk a méretekről!
Tartósan zord időjárási körülmények között számos hiba jelenhet meg a fűtési, illetve HMV (használati meleg víz) készítési rendszereknél. Ekkor szembesülhetünk azzal, hogy a gázkészülék teljesítménye nem elég nagy, vagyis nem tudja kellő hatékonysággal ellátni a feladatát. Például nem képes a kívánt hőmérsékletre felfűteni a lakóteret vagy nem tud elegendő használati meleg vizet előállítani.
Az itthon leggyakrabban használatos cirkó rendszereknél nem szabad figyelmen kívül hagyni a kazánból távozó víz, illetve a fűtőtestekből visszatérő víz hőfokát sem. A 90/70 °C hőmérséklettel működő rendszerek ma már réginek, korszerűtlennek számítanak. Helyettük inkább a 60-65°C-os radiátoros fűtést, vagy a padló – és falfűtések ajánlottak, amelyek 35-40 °C vízhőmérséklettel működnek. Ezek a megoldások fűtéstakarékossági szempontból sokkal megbízhatóbbak.
A kazán teljesítményének helyes meghatározása kulcsfontosságú. Akkor optimális, ha a leghidegebb téli időszakban is nagyjából 10%-kal meghaladja az épület hőveszteségét. Ha megfelelően méretezzük a kazánt, akkor -15°C külső és 22°C belső hőmérséklet között még legyen elegendő a fűtési teljesítmény.
Ha alul méretezték a kazánt
Akkor a leghidegebb időjárási feltételek mellett a rendszer nem tudja maximálisan ellátni a feladatát, vagyis beltéren nem képes tartani az elvárt hőfokot, ráadásul a rendszer folyamatosan maximális teljesítményen üzemel. Ez jelentősen megnöveli a rezsi számlát, de hiába fizetünk többet, a kívánt hőfokot csak akkor tudjuk megteremteni, ha valamilyen kiegészítő (pl. elektromos) fűtésrendszer bevetésén is elgondolkodunk.
Infrapanel, a komfortérzet megmentője
Ha például fázik a lábad pihenés közben, esetleg nincs elég meleg a fürdőszobában, akkor infrapanellel kompenzálhatod a fűtésrendszer gyengeségét. Az infrafűtés tökéletes választás, ha nincs pénzed a komplett fűtésrendszer korszerűsítésére, de fázni sem szeretnél. Mivel az infrapanelek elektromos árammal működnek, így azokat csak a konnektorba kell bedugni és máris élvezheted a kellemes meleget. Az infravörös fűtési jellegének köszönhetően nem a levegőt melegítik, hanem az infrasugarak útjába kerülő tárgyakat, élőlényeket – vagyis téged. Ez pedig azért fantasztikus, mert szinte azonnal érezheted a különbséget.
Ha túlméretezett a hőtermelő
Szép számban találkozhatunk olyan esetekkel is, amikor túl nagy hőtermelő készülékek lettek a falra szerelve, ám a fűtésrendszer kialakítása nem elég hozzá. A gyakorlatban többször is előfordul, hogy egy meglévő fűtési rendszernél kazáncsere történik, ám az új kondenzációs készülék nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Ez azért történhet meg, mert a radiátorok magasabb vízhőfokhoz lettek méretezve, ezek az alacsonyabb, 45-55°C vízhőmérsékleten nem tudják leadni a szükséges hőt. A nem kellő méretezés miatt a kazán nem tud kondenzációs üzemben dolgozni, így a hatásfoka legalább 8%-kal romlik. A túlméretezéssel további probléma, hogy a kazán sokkal ritkábban kapcsol be, hiszen a szükségesnél magasabb teljesítményen üzemel. Emiatt a fűtővizet hamar túlmelegíti, majd néhány perccel később kikapcsol. Ezzel pedig az a legnagyobb baj, hogy az egyenletes hőmérséklet helyett a radiátorok hőmérséklete a jéghideg és a tűzforró között ingázik.
Mi van akkor, ha nincs tartalékfűtés?
Nos, akkor elég kellemetlen helyzettel állunk szemben. Sajnos elég sok az olyan készülék, amelyek már évek óta nem voltak karbantartva, ezért ramaty állapotban vannak. És mivel a téli, hideg időben sokkal többet kell dolgozniuk, így értelemszerűen nagyobb eséllyel mennek tönkre ebben az időszakban. További probléma, hogy esetenként heteket kell várni egy szakemberre – nem beszélve az alkatrészekről -, így pedig félő, hogy az illető hosszabb időre is fűtés nélkül maradhat.
Elektromos fűtéssel ezektől nem kell tartanod!
Ha elektromos fűtésrendszert választasz, nem lesz szükséged sem kazánra, sem karbantartásra, sem pedig új alkatrészekre. Nem kell amiatt aggódnod, hogy télen cserben hagy a fűtés, ahogy attól sem, hogy súlyos pénzeket kell fizetned a hibaelhárításért. Persze ilyenkor szokták azt mondani, hogy áramkimaradás esetén nem lesz fűtésem, ami igaz, de ne felejtsük el, hogy áramszünet esetén a gázkazán sem kap áramot, így más fűtésrendszerek sem működnének. Illetve ha elektromos hőtárolós padlófűtést választasz, akkor a betonréteg alá helyezett fűtőkábelek felmelegítik annyira a padlót, hogy jó pár óráig áthidalja az esetleges áramkimaradást.