A legfontosabb gondolat: ha eddig elhitted a „szakiknak”, hogy az elektromos fűtés legalább háromszor olyan drága, mint a gáz, akkor feltétlenül olvasd el ezt a bejegyzést. Ahhoz, hogy együtt gondolkodhassunk, tisztázni kell, hogy mit is jelent a fűtési teljesítmény elektromos áramnál.
Figyelem!
A rezsicsökkentés módosításával (2022.08.01) az eddigi költségarányok teljesen felborultak, hiszen az elektromos áram árát csak 2,5 szeresére, míg a gáz árát közel 7 szeresére emelték.
Fűtési teljesítmény elektromos áramnál: időegység alatt átadott energia. Mértékegysége: kWh. A villanyóránk is ezt méri, vagyis az egy óra alatt elfogyasztott energia kW mennyiségét. 2024-ben 1 kWh elektromos teljesítményért az „A” árszabás szerint – a kvótahatárig – lakossági fogyasztóknak kb. 41 Ft-ot kell fizetni. (Ez áramszolgáltatónként valamelyest eltérő lehet.)
Milyen árszabások vannak még elektromos fűtésnél?
A vezérelt „B” árszabás szerinti villamosenergia-szolgáltatás nem egész nap, csak szakaszosan, a szolgáltató által meghatározott időszakokban érhető el. A szolgáltató naponta, összesen minimum 8 óra időtartamra biztosít erre a külön hálózatra áramellátást. Vezérelt áramkörről működtethető berendezések: bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, fixen (nem dugaszolhatóan) csatlakoztatott felhasználói berendezések. Általában az elektromos forróvíztárolók (villanybojlerek), hőtároló kályhák, beépített fűtőkábelek működtethetőek ezen kedvező árszabás szerint.
A sima vezérelt – régebben éjszakainak hívott – 1 kWh elektromos teljesítményért kb. 23 Ft-ot kell csak fizetni. Fontos, hogy itt nincs fűtési időszaki korlát! Csak normál díjszabás mellé rendelhető.
„Komfort” árszabás: amennyiben van vezérelt áramköröd, akkor a „Komfort” árszabás biztosítja, hogy több alkalommal, és hosszabb ideig használhasd a vezérelt mérőre csatlakoztatott berendezéseidet. Naponta összesen legalább 12 óráig kapod ezt az áramot, így már szinte hőtároló képesség nélküli elektromos fűtőberendezésekkel is tudsz fűteni, mert naponta 12 óráig nem kell, hogy működjenek. Ezt a tarifát díjmentesen igényelheted, ha a vezérelt külön mérést már korábban kialakították.
A „H” árszabást külön mért módon veheted igénybe, október 15. és április 15. között, meghatározott jósági fokot meghaladó hőszivattyúk/klímák üzemeltetésére. „H” árszabásnál 1 kWh elektromos teljesítményért kb. 23 Ft-ot kell fizetni. Napszaktól függetlenül, egész napos vételezési lehetőséget biztosít.
Azonban figyelni kell, mert ha a fűtési időn kívüli hónapokban, pl. hűtésre használod a hőszivattyút, akkor azt az „A1” – a sokkal drágább – árszabással számolják el.
Fűtési teljesítmény gázfűtésnél
A földgáz átlagos fűtőértéke: 34 MJ/m3. Mivel 3,6 MJ = 1 kWh, így 1 m3 gáz 9,44 kWh-nak felel meg. A földgáz bruttó ára lakosság részére – a kvótahatárig – 2024-ben = 119 Ft/m3, afölött viszont szinte hétszeres ára van!! (Ez szolgáltatónként kissé változhat.) + fizetned kell fogyasztástól függetlenül kb. 12 000 Ft/év alapdíjat. Tehát az 1 kWh fűtési teljesítmény gázból matematikailag legalább 12,5-13 Ft-nak felelne meg, ha a gáz fűtőértékét 100%-ban ki tudnád nyerni! És itt megáll a legtöbb „okos” matematikája és „telekiabálja” a netet: az elektromos fűtés legalább 3x annyiba kerül, mint a gáz! És matematikailag majdnem igaza is van.
DE! Itt történik meg „amikor a gyönyörű elmélet beleesik a gyakorlat könyörtelen kútjába.”
Ugyanis gázfűtésnél soha nem beszélhetsz – esetleg álmodhatsz – 100% körüli hatásfokról. Csak gondolj bele, odatennéd a kezedet a gázkéményed végéhez? Persze, hogy nem, hiszen az forró és megégetné. Ez a meleg a házadban van, vagy csak fizettél érte? A kéményen – és máshol – elvesző melegért a fűtésszezonban ugyanúgy fizetsz minden nap, ám ez valójában ablakon kidobott pénz.
Jelenleg a legjobb kondenzációs gázkazán hatásfoka – amennyiben olyan lenne a rendszered, hogy a kondenzáció egyáltalán létre tud jönni – maximum a 92%-ot éri el. Minden más gázkészülék hatásfoka ennél lényegesen alacsonyabb.
Tehát a jelenleg működő gázos fűtések átlagosan 70-80% közötti hatásfoka mellett egységnyi „meleg” előállítása hasonló költség, mint egy elektromos padlófűtésnél, amit természetesen vezérelt „B” árszabás szerint fizetsz.
A padlófűtés egyik fontos előnye, hogy a megfelelő komfortérzetet a levegő alacsonyabb hőmérsékleténél is biztosítja. Tudvalevő, hogy 1 ⁰C-kal alacsonyabb hőmérséklettel, 5-6% fűtési költség is megtakarítható, tehát a padlófűtésnél lényegesen kevesebb energia előállítása mellett is komfortosan érzem magam. És akkor még nem is beszéltem a jellemzően túlméretezett gázkazánok „méretezetlenségi” veszteségéről, és arról, hogy egy jól vezérelt rendszerben – mint amilyen az elektromos fűtés – csak akkor, ott, és annyi meleget állítok elő, amire és amennyire tényleg szükségem van.
Amikor csak felújítassz, akkor is jó választás lesz az elektromos padlófűtés, amit vékony fűtőhálóval tudsz megoldani, amit bukolatcsere közben tudsz a járólap, vagy a laminált parketta alá betenni.
Ja, és még egy fontos dolog!
Áramot ma már napelemmel a saját házadon is könnyedén és olcsón tudsz előállítani, míg gázkútja kevés embernek van a „kertjében”. Ha szeretnél többet megtudni a napelem rendszerekről, akkor olvass tovább itt.
Ha új ház építésén gondolkodsz éppen, akkor tudhatod, hogy az érvényben lévő hőveszteségi előírások miatt a házadat igen vastagon kell hőszigetelned. Magyarul egy 100 m2-es családi házat ki kell tudnod fűteni kb. 5 kWh hőteljesítménnyel. Az 5 kWh óra pedig olyan kevés, hogy szinte mindegy mibe kerül az egységnyi ára, de még ez a „mindegy” is nulla lehet elektromos fűtéssel és napelemmel.
Összegezve: egy jól kialakított és vezérelt elektromos fűtés működési költsége nem feltétlenül több, mint egy jelenlegi gázos fűtésé, miközben a kialakítása lényegesen olcsóbb, hiszen nincs gázterv, gázkazán, kémény vételi és üzembe helyezési költség. A tulajdonost pedig – esetünkben Téged – értelemszerűen mindig a beruházási és a működési költség együtt érdekli.
Vannak még kérdéseid?
Keress minket bizalommal elérhetőségeink valamelyikén, de akár személyesen is szívesen látunk bemutatótermünkben. Ha pedig szeretnél átfogóbb képet kapni mindenről, ami összefügg az elektromos fűtéssel, akkor vedd meg Az elektromos fűtés a jövő megoldása! című könyvet, ifj. Czinege Károly tollából.