Az elektromos fűtés előnyei hosszasan sorolhatóka, például kimondottan jól és könnyedén szabályozható, gyorsan reagál a megváltozott igényekre és beállításokra. Az elektromos fűtés pontosan mérhető, a villanyórán mért villamos fogyasztás általában 99% közeli mértékben, ténylegesen hőenergiában jelenik meg az otthonodban. Az elektromos fűtések esetében nincsenek rejtett hőveszteségek, mint pl. a kémény, a bizonytalanul változó kazánhatásfok, stb.
Ha pedig esetleg valami okból nem lenne gáz, attól még villany van, és tudsz fűteni. Amennyiben viszont esetleg nincs villany, akkor a modernebb elektromos gázfűtők sem működnek.
Valóban drágább árammal fűteni, mint gázzal?
A válasz egyértelműen nem, és mindjárt te is meg fogod érteni, hogy miért. Egy fűtési rendszerrel kapcsolatban 3-féle költség szokott felmerülni: beruházási, üzemeltetési és karbantartási. Nézzük, mit jelentenek ezek elektromos fűtésre vonatkoztatva.
1. Alacsony beruházási költség
Az elektromos fűtés esetében a beruházási költség jellemzően alacsonyabb, mint bármilyen más fűtési módé, hiszen nincs szükség gáztervre, kémény kialakítására, kazánházra.
2. Alacsony üzemeltetési költség
Ha egy pillantást vetünk a jelenlegi uniós árakra, akkor láthatjuk, hogy a villamos áramért már hasonló összeget fizetünk, mint máshol. A gázért ugyan még kevesebbet, de az is egyértelműen látszik, hogy a földgáz ára egyre inkább emelkedik. Ezt bizonyítja a KSH felmérése, ami szerint 2012-ben az Európai Unióban a villamos energia ára 5,1% mértékben nőtt, a gázé viszont 8,7%-al drágult.
Tehát a közeljövőben is azzal számolhatunk, hogy a villamos energia ára kisebb mértékben növekszik, mint a gázé. Az elektromos fűtés takarékossága fokozható, mert vezérelt árammal is üzemeltethető, és mint tudjuk, ez jóval olcsóbb.
3. Nincs karbantartási költsége
Mivel az infrafűtéses, vagy hőtárolós rendszer nem igényel karbantartási munkálatokat, a használóját megkíméli az olyan költségektől, mint a más fűtési rendszerek esetében előforduló időszakos felülvizsgálati díj – hőszivattyúk – javíttatás, rendszer légmentesítés, kéménybélelés, kéményfelújítás költségei, vagy éppen mentesül az éves, kötelező kéményseprői ellenőrzés alól.
Hogyan lehet költségmentesen üzemeltetni az elektromos fűtést?
Bármely elektromos fűtési rendszer kitűnően kombinálható napelemekkel. Azaz a napelemek által generált áramot a fűtési hálózatban is felhasználhatod, így az elektromos fűtési rendszer költségmentesen üzemeltethető. Ezáltal az elektromos fűtés nemcsak a leggazdaságosabb, hanem a leginkább környezetkímélő fűtési mód is. A napelemrendszer beruházási költsége, a jelenlegi energiaárak mellett 7-8 éven belül megtérül. Gondolj csak bele, akár már 7 év után mennyi mindenre félreteheted azt a pénzt, amit az elektromos fűtéssel nyerhetsz.
Bárhova helyezhető
Beltéren a lakás minden helyiségében kellemes hőérzetet alakíthatsz ki – akár a falra szerelt infrapanelek segítségével, akár a járólap alá fektetett fűtőszálak segítségével. Milyen jó is az, amikor mezítláb járkálva sem fagynak meg a lábaink.
De a beltéri infrafűtés is jó választás, hiszen itt például nincs semmilyen hőveszteség. A meleg nem veszik el a csövekben, amíg a kazántól a fűtőtestekig eljut, nincs hőközvetítő közeg, ellenben a gázkonvektoros vagy radiátoros központi fűtéssel, ahol az égés során felszabaduló hőmennyiség kisebb-nagyobb része elvész. De nem csak lakásban nyújthat folyamatos meleget az elektromos fűtés, hanem kiépíthető irodákban, éttermekben, sportlétesítményekben, templomokban, iskolákban, télikertekben, ahol szintén hatékonyan működik.
Összefoglalva tehát, az elektromos fűtés előnyei:
- Gazdaságos
- Bárhova elhelyezhető
- Egyenletes hőeloszlást biztosít
- Esztétikus
Vannak még kérdéseid?
Nem meglepő, hiszen a megfelelő fűtésrendszer kiválasztásához rengeteg tényezőt kell végiggondolni. Szakmai kérdésekben szívesen állunk rendelkezésedre, telefonon, e-mailben vagy akár személyesen is. Ha pedig egészében szeretnéd jobban megérteni az elektormos fűtések működését, akkor ajánlom figyelmedbe ifj. Czinege Károly – Az elektromos fűtés a jövő megoldása! című könyvét.