Azon kevesek közé tartozom, akik sétáltak a parlamentünk tetején. Ez pedig azért érdekes, mert amivel ott szembesültem, az szorosan kapcsolódik az esőcsatornafűtés (csatornafűtés) és vápafűtés témájához. A nagy kupolákat komoly fa szerkezetből építették, amelynek a tűzvédelméről száraz tüzivíz csőrendszer gondoskodott. (A történet több, mint 10 éves.) Felmerült, hogy nedves rendszerré alakítsák át, de ekkor a csőrendszert fűteni kellene elfagyás ellen, mert a kupolában télen dühöngenek a mínuszok. Ezen bejárás alatt lettem figyelmes a szépen díszített oromfalak mögötti vápákra, és a jól látható fagykárokra. Az ok teljesen nyilvánvaló volt: a meredek tetőről a hó nekicsúszik a függőleges falaknak, nappal olvadozik, éjjel megfagy.
Egy ilyen kialakításnál kötelező a vápákba fűtést tervezni!
A saját házamnál figyeltem meg, hogy a sötétzöld zsindelyen már kis napsütés hatására is olvadozni kezd a hó, és a víz lefolyik a csatornába. Ott azonnal megfagy, hiszen mínuszok vannak. Egy idő után a csatorna megtelik jéggel, azután jönnek a szép jégcsapok. A járdák fölé nyúló jégcsapok veszélyesek, balesetet okozhatnak, a jég megrongálja a csatornát, vápát. Ebből is látszik, hogy az esőcsatornafűtés nem egy felesleges dolog.
Esőcsatornafűtés: Mivel és hogyan?
Ha állandó ellenállású fűtőkábellel dolgozunk:
Esőcsatornafűtés és vápafűtés kialakításához legtöbbször SJXFJ-5 típusú, állandó ellenállású fűtőkábelt használunk. Alkalmazható ELSRN önszabályzós típusú kábel is, csak ennek magasabb az ára, mit az állandó ellenállásúaké.
Gyártói javaslat szerint a vápákba beépítendő teljesítményigény 200 W/m². Ezek alapján a normál méretű csatornába beépítendő fűtési teljesítmény 28-30 W/csatornaméter. Szélesebb vápákba, vagy hózugos tetőfűtésnél, párhuzamosan több kábelt alkalmazunk. Olyan távolságban – figyelembe véve a kábel méterenkénti teljesítményét -, hogy meg legyen a 200 W/m2. Az állandó ellenállású kábelek túlmelegedhetnek, ezért a teljesítményük ne legyen több 17-18 W/m-nél. Az alacsony teljesítmény miatt csatornaméterenként két szál fűtőkábelt teszünk.
Ha önszabályzós fűtőkábellel valósul meg:
Ennek a teljesítménye a hőelvonás mértékével arányosan változik. Normál csatornába 1 szál 20 W/m teljesítményű kábel elegendő. Ez a teljesítmény nem mond ellent a fenti 30 W-nak, mert az önszabályzós kábelek teljesítményét +10˚C-on adják meg, viszont a csatornában -5-10˚C-on akarunk havat olvasztani, amikor a kábel teljesítménye 30 W/m közeli lesz.
Mindkét kábeltípus egy végén betáplált. A kötéseknek a megfelelő hőelvonás miatt már a csatornában kell lenniük. Ügyelni kell, hogy betápvezetéknek UV stabil kábelt tervezzünk. A betápkábeleket jellemzően a padlástérben egy kötődobozban hozzuk össze, ahol egy mágneskapcsoló fogja ki-be kapcsolni a fűtést.
A fűtőkábeleket egy nedvesség- és egy hőérzékelő segítségével a szabályozó berendezés kapcsolja be és ki. A nedvességérzékelőt a csatornába, a hőmérsékletérzékelőt pedig árnyékba, az oldalfalra kell elhelyezni. A vezérlést ritkán teszik a padlásra, sokkal inkább olyan helyre, ahol az épületfelügyelet időnként kontrollálhatja a működését. Ezért az érzékelők kábeleit a padláson levő dobozban meg kell hosszabbítani. A toldáshoz összesen 7 eres kábel kell, aminek eltérőek a színei, így biztosítva a megfelelő kábelsorrendet a vezérlőbe való bekötéshez. A vezérlőből pedig kell egy jelkábel vissza is, ami a mágneskapcsolót irányítja.
Esőcsatornafűtés esetén az EBERLE EM 525-ös családot javaslom, az elmúlt 20 évben nem volt vele gondunk. Csak akkor üzemel a fűtés, ha csapadék van a csatornában, és +3˚C alatt van a külső hőmérséklet. Bekapcsolás után megolvad a jég, és amikor lefolyik a csatornából a víz, kikapcsol. Ez a vezérlés szükséges az önszabályzós kábelhez is, hiszen e nélkül a kábel száraz hidegben is fűtene. A szabályzó alkalmazása tehát gazdaságos is.
Magánházaknál sokszor csak pár méter kritikus csatornát kell fűteni, amihez a megrendelő nem kíván vezérlést vásárolni. Az igényt megértve, tervezz be pl. egy kulcsos ki- bekapcsolót – elkerülendő a véletlen bekapcsolást. És mindenképpen legyen egy időkapcsoló is, ami a beállított idő leteltével kikapcsolja a fűtést. Így kerülheted el az akaratlan időben történő fűtést.
Tervezők figyelmébe!
Sokszor kérdezik tőlem, hogy meddig kell fűteni a függőleges csatornákat? Igazából nem nagyon értem a kérdést. Hiszen – 0˚C alatti hőmérsékletnél – a vízszintes csatornában havat/jeget olvasztok, ami kiérve a fűtőkábelek közül, azonnal megfagy. A jég addig fog duzzadni, amíg a csatornát szét nem nyomja. (Van fotóm ilyen függőleges csatornáról.) Tervezőként tehát úgy kell tervezned, hogy vagy kifolyásig, vagy fagyhatárig érjenek a fűtőkábelek.
Kivitelezők figyelmébe!
A beépítés során a következőkre kell figyelni:
- végig kell vezetni a fűtőkábelt a vízszintes csatornarészen és belógatni minden lefolyó csőbe is.
- a szélesebb vápába több, párhuzamos fűtőszálat kell beépíteni.
- nagyon fontos, hogy esőcsatornába csak UV – álló fűtőkábelt, és hidegvezetéket szabad elhelyezni.
Az SJXFJ-5 típusú, egy végén megtáplálandó fűtőkábelből önmagával párhuzamosan – távtartó segítségével -, egymástól mintegy 10 cm távolságra, egy méter csatornába két métert kell elhelyezni. A fektetéskor ügyelni kell arra, hogy a fűtőszálak egymással ne érintkezzenek! Az önszabályzós kábelből – annak nagyobb teljesítménye miatt – csatornaméterenként egy méter is elegendő. A 20 cm-nél szélesebb csatornákba, vápákba bármely kábeltípusból több párhuzamos szál kell. A függőleges ágakban, teljes hosszban legyen fűtőkábel, hogy ne tudjon jégdugó kialakulni. A 7 méternél magasabb függőleges lefolyókba tehermentesítő láncot vagy sodronykötelet kell beépíteni, és ahhoz kell erősíteni a fűtőkábelt.
Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!
Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.
Vannak még kérdéseid?
Lépj be privát Facebook-csoportunkba, ahol hiteles forrásból származó cikkeket, blogbejegyzéseket olvashatsz az elektromos fűtésekről, de emellett szívesen állunk rendelkezésedre telefonon vagy e-mailben is. Ha szeretnéd kipróbálni termékeinket, látogass el bemutatótermünkbe, ahol működés közben figyelheted meg az egyes elektromos fűtési típusokat. Szeretnél ajánlatot kérni, de nem tudod, melyik elektromos fűtési mód lenne számodra a legjobb megoldás? Ebben is segítünk.