Az elektromos csőkísérőfűtés alkalmas vízvezetékek fagymentesítésére, vagy egyéb csővezetékben szállított médium temperálására, felfűtésére is. A legnagyobb kérdés, hogy mennyi legyen a teljesítmény? Ennek meghatározásához a következő adatokra lesz szükséged:
- a cső átmérője,
- az alkalmazandó csőhéjszigetelés vastagsága,
- a médium kívánt hőmérséklete – fagymentesítéskor +5˚C-ra, hőntartáskor az elérendő hőfokra kell számolni – és a lehetséges legalacsonyabb külső hőmérséklet, ami körülveheti a csövet.
Ha a „cső mozog” – például vasúti kocsi vízrendszerének fagymentesítésénél -, akkor nem csak a hazai lehetséges mínusz hőmérsékletre kell tervezni. Az adatok birtokában egy egyszerű programmal ki lehet számolni a szükséges teljesítményt. De sokszor nem tudsz elegendő teljesítményt biztosítani, ekkor a szigetelés vastagságát kell emelned, ezzel csökkentve a szükséges teljesítményt, és a szükséges kábelek számát. A teljesítmény meghatározásához – az elérhetőségeink valamelyikén – kérhetsz tőlünk segítséget, vagy töltsd le ezt a programot.
A programba beépítettünk egy +20%-os biztonsági tartalékot, tehát a teljesítményt ezzel a tartalékkal határozzuk meg. Ez a teljesítmény nem jelent feltétlenül többletfogyasztást is, hiszen a szabályzó a kívánt hőmérsékletnél mindenképpen lekapcsol. Ez a 20% lehetővé teszi azt is, hogy elhagyjunk további teljesítményt befolyásoló külső hatást: pl. oszlopokon futó csöveknél a szél hűtését.
Azonban nem csak elfagyás ellen fűtünk!
Egy Váci úti irodaház 8. emeletén volt egy konyha, melynek zsíros szennyvizét egy függőleges cső vitte le a pincében elhelyezett zsírleválasztóhoz. A cső egy fűtetlen légaknában futott, így teljes hosszában – 30-35˚C-ra – kellett fűteni a zsír kifagyása ellen. De vannak kizárólag magasabb hőmérsékleten mozgatható médiumok is – például a pakura. Ezeknek a csöveit jellemzően speciális, állandó teljesítményű kábelekkel szokás fűteni, melynek a teljesítménye elegendő és állandó, a bevonata pedig bírja a magasabb hőmérsékletet. Figyelem: a pakura mozgatásához elegendő a 60-80˚C fok, de a csövet időnként átmossák gőzzel. Tehát a csővel érintkező fűtőkábel szigetelésének a gőz hőfokát kell kibírni. A kábeleknél jellemzően ezért is két hőmérsékletet adnak meg, egy működési maximumot és egy lehetséges – működés nélküli állapotban – elviselhető hőmérsékletet.
Az elektromos csőkísérőfűtés bekötéséhez használt kábeleknek, szerelvényeknek természetesen meg vannak az RB-s változatai is, csak az RB-s környezet meglétét a kiírásban jelezned kell. Jellemzően az elektromos csőkísérőfűtés során használt eszközökkel (kábelek és vezérlés) oldjuk meg pl. a légkezelő berendezések, klímák kondenzvíz tálcáinak jégtelenítő fűtését is.
Kivitelezők, tervezők figyelmébe!
Sokszor felmerül a kérdés, hogy hány db vezérlés kell, ha több cső is van, valamint hová tegyem az érzékelőt?
Vegyünk egy fűtetlen mélygarázst, amiben nincs szellőztető berendezés, hanem oldalfali nagyobb nyílásokon cserélődik a levegő. A plafon alatt tartókon futnak különböző átmérőjű és anyagú csövek.
Az elektromos csőkísérőfűtés kábeleinek elhelyezéséről
A kábelt nem kell rátekerni a csőre. Egyébként is nehezen meghatározható a megfelelő menetemelkedés, aminek betartásával éppen a cső végén fogyna el a kábel. Alapesetben célszerű olyan típusú és teljesítményű kábelt betervezned, amiből a cső mellé egyetlen szál biztosítja a szükséges teljesítményt. Ekkor a kábelt a cső hosszában, alul kell elhelyezned. Amennyiben csak 2 kábellel tudod biztosítani a szükséges teljesítményt, akkor a kábeleket alul/oldalt – 4-8 óránál – kell elhelyezni. A harmadik kábelt pedig 12 órához kell tenni. Az érzékelőt mindig a kábellel ellentétes oldalon helyezd el a csőhéjszigetelés alatt. Kábel elhelyezési rajzokat itt találsz.
A kábeleket teljes hosszában végig kell ragasztani alukasírozott ragasztószalaggal. Ehhez a cső legyen tiszta és zsírmentes. Azután 0,5m-ként kötegelővel rögzíteni kell a csőhöz. A kasírozás biztosítja, hogy a kábel csővel ellentétes oldalán keletkező hő is a csőre reflektálódjon. A csőhéjszigetelésre kívülről 3-4 m-ként „Vigyázz fűtőkábel!” figyelmeztető címkét kell elhelyezni. Az a legjobb, ha ezeket a kiegészítőket is beteszed a terv kiírásába.
Milyen hosszú kábel kell pl. egy 30m-es csőhöz?
Az első gondolatod az lehet, hogy 30 méter. DE! Ha a csövön karimák, szerelvények, szivattyú stb. vannak, akkor ezek mind-mind megnövelik a szükséges kábel hosszát. Hiszen ezekre – bonthatóan – rá kell tekerni a kábelt. Ennek kalkulálására kérj elérhetőségeinken segítséget.
Külön eset, amikor a csővezeték a levegőben fut, fém támasztókon. Jellemzően a támasztó és a cső között nincs hőszigetelés, így a támasz jelentős hűtőhatást fejt ki a csőre. Ezekben az esetekben azt javaslom, hogy a kábelt ezen a szakaszokon hajtű formában, megduplázva kalkuláld. Ez is jelentősen növeli a szükséges kábel hosszát.
Hol legyen az érzékelő a teremgarázsban?
Mivel a különböző átmérőjű/teljesítményigényű csöveken meg van a szükséges teljesítmény, akár egyetlen helyről is vezérelheted az elektromos csőkísérőfűtés rendszert. Ki kell választani a garázs vélhetően leghidegebb pontját, majd oda tenni a cső mellé az érzékelőt. Ha ott nem fagy el, akkor máshol sem. Ez a megoldás persze azt is feltételezi, hogy az összes betápvezeték egyetlen szekrényben van összehozva, ahol a vezérlő és a mágneskapcsoló is van. Ennek kiépítése sokszor többe kerülhet, mint, ha területekre/csoportokra osztod, és ezek számának megfelelő vezérlést alkalmazol. Vezérlésnek az EBERLE ITR családját javaslom.
Sokszor felteszik nekem a kérdést, hogy kell-e önszabályzó kábelhez vezérlés? IGEN! IGEN! Az önszabályzós kábel jelleggörbéje megmutatja, hogy – teljesítménytől függően – +30-40˚C körül lesz csak nulla a teljesítmény . Tehát ide is kell termosztát, mert különben olyankor is fűtenénk, amikor arra már semmi szükség.
Hogyan határozd meg az önszabályzós kábelek változó teljesítménye mellett, azok betápigényét?
Önszabályzós kábelnél a teljesítményt a kábel típusa határozza meg. A kábelen feltüntetett teljesítmény +10˚C hőmérsékletnél értendő. Amennyiben előfordulhat 0˚C, vagy az alatti bekapcsolási hőmérséklet is, a kismegszakítók méretezésénél figyelembe kell venned a névlegesnél nagyobb indulási teljesítményt.
A csővezeték fűtésére két különböző megoldást kínálunk:
Önszabályozó és SJXFJ típusú állandó ellenállású fűtőkábelt. Az állandó ellenállású kábelt jellemzően hosszabb elektromos csőkísérőfűtés kialakítása esetén alkalmazzuk. Az önszabályzósat rövidebb szakaszokon, elágazásoknál, vagy szerelvényeknél, ahol bonthatóan/átlapolással kell a kábelt elhelyezni. Az állandó ellenállású kábeleket nem szabad átlapolni, mert helyi túlmelegedés alakul ki, ami rövidíti az élettartamát.
Bonyolultabb csőhálózatnál, amelyeken még szerelvények is vannak, tervezésnél nehezen kalkulálható a szükséges kábelhossz. Ezért az elektromos csőkísérőfűtés önszabályzós kábellel kerül kialakításra a helyszínen. Ilyenkor kötő/elágazó dobozokat, és véglezáró készleteket jelölünk meg a kiírásban. Amennyiben a csőhéjszigetelésre még külső fémlemez borítás is kerül, akkor a kábeleket tömszelencén keresztül kell a lemezborításon átvezetni.
A tervezésnél az állandó ellenállású fűtőkábel hosszakat úgy kell meghatározni, hogy az egy-egy méterükre eső villamos teljesítmény ne haladja meg a 18 W/m értéket. Több fűtőszál beépítése esetén célszerű megszámozni a végeket, hogy az elosztószekrénybe befutó szálak között később el lehessen igazodni.
Az állandó ellenállású fűtőkábel teljes hosszában biztosítani kell a hőelvonást, tehát a kábel nem „jöhet ki” a csőhéjszigetelés alól. Ezt úgy éred el, ha a végéhez sajtolt kötéssel – a terhelésnek megfelelő keresztmetszetű, 1000 V névleges szigetelésű -, hidegvezetéket csatlakoztatsz. Szabadban a hidegvezetéknek célszerű UV stabilnak lennie. A kötést vízmentesen szigetelni kell legalább két réteg zsugortömlővel úgy, hogy a kötés szigetelése egyenértékű legyen a vezetékével. A beépítés során még a kötésnél is biztosítani kell a jó hőelvonást. A fűtőkábel vagy a kötés csak akkor tud tönkremenni, ha nem megfelelő a hőelvonás.
Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!
Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.