Tudom, hogy vannak érvek és ellenérvek az elektroszmog káros, vagy semleges hatásairól – főleg, ha az elektromos fűtés is szóba kerül. Azonban sokadmagammal együtt abban hiszek, hogy inkább káros, mint semleges. Mielőtt azonban kiköttetnéd lakásodból az áramot, és eldobnál minden elektromos “kütyüt”, azért gondolkozz egy kicsit. Mi károsabb? Egy esetleges, időszakos kismértékű elektroszmog, vagy rendszeresen gyorskaján élni, esténként a “friss levegőn” sétálni a szmogos belvárosban stb. stb. Ezer módon károsítjuk az gészségünket a legkülönbözőbb formában. Beszéljünk most az elektromos fűtés káros hatásai szemszögéből arról, hogy mi az elektroszmog, és hogy elektromos fűtés tekintetében kell-e ettől félni?
De mit is nevezünk elektroszmognak?
Az elektroszmog az elektromos berendezések által kibocsátott elektromágneses sugárzás elnevezése. Elektroszmog termelésére bármi alkalmas, ami elektromos áramot használ a közvetlen környezetedben. Lakásunkban a sugárzást maga az elektromos hálózat, és az arról üzemelő fogyasztók okozzák. Világítótestek, az akvárium levegőztetője, kábelek a falakban és szabadon, laptopok védőföld nélküli tápegységei és még hosszan sorolhatnánk. Azért van egy pár ilyesféle holmi otthon, igaz?
Az elektroszmogot csillapítják a szilárd testek/falak, és a távolság. Pl. ha bedugsz a konnektorba egy vasalót, a vasaló kábele mellett tudsz elektromágneses sugárzást mérni, de a konnektorhoz vezető falban levő vezeték felett már nem. Akkor nem, ha az nem a vakolatban, hanem tényleg a fal felületétől pár cm-re be van vésve. Számos olyan eszköz vesz körül minket otthon, ami elektroszmogot sugároz.
Van olyan elektromos fűtési mód, ami nem káros az emberi egészségre? Legyél nyugodt, van.
Elektromos térerő méréssel könnyedén megállapítható a fűtési rendszerek elektroszmog kibocsátási értéke. Az elektromos fűtés káros hatásai , mint kérdéskör sokakat érdekel, de szerencsére ez a téma viszonylag egyszerű. Minden olyan elektromos berendezés, amelynek az elektromos vezető részei nem árnyékoltak, ad ki magából elektromágneses sugárzást. Pl. az infrasugárzó panelek ilyenek.
Fontos viszont megjegyezni, hogy a sugárzás a távolsággal lényegesen csökken, így a plafonra rakott panelek elég távol lesznek ahhoz, hogy ne okozzanak gondot. Pl. azt is vegyük figyelembe, hogy a nagyképernyős TV-ket szinte az év minden napján használjuk, míg a fűtés maximum az év felében kapcsol be pár órára.
De vegyük példának az elektromos fűtések két – az elektroszmog szempontjából – szélsőséges termékét, a fóliafűtést és a fűtőkábelt. A kettő között lényeges különbség az áramjárta hőleadó felület nagysága, és az árnyékolás megléte, vagy hiánya. A fűtőfólia – bármennyire is „intelligens” egyes reklámok szerint -, a teljes felületén fűt, és ad le elektromágneses sugárzást.
Ezt úgy lehet kivédeni, ha letakarjuk sűrű fémhálóval, amit bekötünk a földelésbe. A betonba helyezett fűtőkábel és a járólap-ragasztóba fektetett fűtőszőnyeg, szerencsére gyárilag körkörösen be van fonva/szőve sűrű rézhálóval – hasonló árnyékolás ez, mint korábban a koax jelkábeleken volt, amit kötelezően be kell kötni az épület földelésébe. Ez a háló levezet minden keletkező sugárzást.
Azt ajánlom tehát, hogy bátran válassz elektromos fűtéseink közül, mert egyik sem jelent nagyobb elektromos sugárzási terhelést, mint az a több száz méter normál elektromos vezeték, ami már most is be van építve házad falába.
Többet akarsz tudni az elektromos fűtésekről?
Kérlek iratkozz fel tanulmánysorozatunkra, és azonnal aktuális információk birtokába kerülsz!
Vannak még kérdéseid?
Lépj be privát Facebook-csoportunkba, ahol hiteles forrásból származó cikkeket, blogbejegyzéseket olvashatsz az elektromos fűtésekről, de emellett szívesen állunk rendelkezésedre telefonon vagy e-mailben is. Ha szeretnél kipróbálni a termékeinket, akkor látogass el bemutatótermünkbe, ahol működés közben figyelheted meg az egyes elektromos fűtési típusokat.