A legfontosabb gondolat: ne utasítsd el eleve az elektromos fűtést, még azelőtt, hogy megismernéd a lenyűgöző tulajdonságait. Az elektromos fűtés egyszerű és gazdaságos megoldás.
Persze a működtetése valamivel költségesebb lehet, mint egy jó minőségű, korszerű központi gázfűtés esetében, de a régi, nem megfelelően szabályozott fűtésrendszerekhez képest már nem feltétlenül kerül többe. ( Ilyenből pedig nagyon sok van hazánkban, amik nem csak költségesek, hanem akár életveszélyesek is lehetnek! ) A fűtési költség a fűtési szokásokon kívül az elektromos fűtés típusától (az alkalmazott fűtőkészüléktől) is nagyban függ.
Mikor jó választás az elektromos fűtés?
- Új építésű családi háznál, ahol az éves fűtési energiaigény nem haladja meg az 50 kWh/m2/év értéket. Egy 120 m2-es ház esetén az éves fűtés így kb. 6 000 kWh áramfogyasztást igényel, ezt ideális esetben egy kb. 5 kWp-es napelemes rendszerrel elő tudod állítani. Az új építésnél további előnyöket jelent az elektromos fűtés alacsony kialakítási költsége, ami messze alacsonyabb egy gázos fűtési rendszer kiépítési és anyagköltségénél. A különbözetből kb. kijön a szükséges napelem telepítési költségének több, mint fele. Továbbá nem kell gázterv, kémény-engedélyeztetés stb., ami idő és további költség lenne.
- Meglévő családi háznál, ha előbb olyan energia-megtakarítási beruházást végzel, mint a homlokzat- és födémszigetelés, nyílászáró csere. Az így kialakult relatíve alacsony fűtési energiaigényt fedezzük napelemből származó elektromos árammal. A meglévő vizes fűtési rendszerhez egyszerűen bekötsz egy elektromos kazánt – ez kb. 2 nap –, és meg is van az átállás.
- Ha a földgáz bevezetése aránytalanul drága. Kertes házaknál sokszor előfordul, hogy a gerincvezeték elhelyezkedése miatt a gázbekötés rendkívüli költségeket jelent. (Tudom, hogy létezik ingyenes bekötés, de az nem feltétlenül vonatkozik a távoli gerincvezeték kiépítésére!)
- 30-50 m2 alapterületű kis lakások fűtésénél, ahol a kis méret miatt nem is szabad gázbevezetésen/átalakításon gondolkodni és központi fűtést kiépíteni.
- Ha csak egyetlen helyiséget kell külön/utólag fűteni, ugyanis egy már meglévő rendszer bővítése mindig sokkal költségesebb, valamint nehézkesebb, mint a villamos fűtés nem beszélve arról, hogy mennyi felfordulással jár.
- Kiegészítő fűtésként. A kevésbé korszerű központi fűtések gyakori hátránya, hogy az egyes helyiségekben a hőmérséklet eltérő, vagy nem a lakók igényei szerint szabályozható. Ha csak pár fokot kell temperálni, a villanyszámla nem fog számottevően változni.
- Gyermekszobában. A baba születése utáni első hónapokban fontos a folyamatos, egyenletes hőmérséklet, de emiatt nem feltétlenül akarjuk a komplett fűtési rendszert üzemeltetni vagy átalakítani. Ideális megoldás az elektromos radiátor. Precíz – digitális – termosztáttal rendelkezik, ami akár 0,1 ⁰C-os pontossággal képes beállítani a szoba hőmérsékletét.
- Olyan helyiségekbe, ahol a gyors felfűtés a cél. Például a fürdőszobába. Ide én mindig látszófényű infrasugárzó beépítését is javaslom, mert az azonnal meleget ad. Az általunk forgalmazott látszófényű infrasugárzó IP65 védelemmel rendelkezik, tehát teljes biztonsággal tehető fürdőszobába is.
- Társasházi lakások esetén, ahol a kémény kibélelése nem lehetséges vagy olyan drága, hogy hosszú távon sem térülne meg. Ide sem bevezetni, sem korszerűbb gázkazánt beépíteni nem éri meg.
- Nyaralóba, vagy más időszakosan lakott épületbe, ahol a téli fagymentesítés a cél vagy az időszakos használat miatt nem érdemes bevezetni a gázt. Ezek elektromos fűtése akár távolról, mobiltelefonról is vezérelhető.
- Szerelőműhelyekbe, raktárakba, ahol nem elvárás a teljes légtér kifűtése – jellemzően ezek nagy belmagasságú terek, tehát vizes radiátorral értelmetlen lenne fűteni – oda infrasugárzókat javaslunk, ami éppen az adott tevékenység területét fűti. A telepítés történhet fix, de hordozható módon is.
Figyelem!!
A rezsicsökkentés módosítása sokakat hátrányosan érintett. Ha kétféle (elektromos- és gázos) fűtésed is van, maximálisan ki tudod használni a kedvezményes fogyasztási lehetőségeket. Vagyis a meglévő gázos fűtést elektromossal kiegészítve pénzt spórolhatsz meg!!
Az elektromos fűtésnél a szabályzás helyiségenként, vagy akár az egész lakásban együtt is megoldható. Nincs szükség gázkazánra, nem keletkezik égéstermék, így megspórolod a drága kémény kialakítást, vagy kéménybélelést. Kimondott előnye az elektromos fűtésnek, hogy a szén-monoxid mérgezés veszélyét sem kockáztatod! Az elektromos fűtés 99%-os hatásfoka – mivel a bevitt elektromos energia szinte teljesen hőenergiává alakul – lehetővé teszi, hogy a költségeidet is megtervezd.
Az elektromos fűtések tökéletes szabályozhatóságának, egyes típusok jó hőtároló képességének köszönhetően, fűtőegységeink egy órában átlagosan mindössze 30-60%-ban vannak bekapcsolva, így biztosítva az optimális energiafelhasználást. A villamos energiával való fűtés tőlünk nyugatra és északra már teljesen elfogadott, bevált rendszer.
Erősen gondolkodj el tehát az elektromos fűtés alkalmazásán, mert elektromos áramot napelemmel tudsz termelni, de otthon gázt nehezen!
Mikor nem jó választás az elektromos fűtés?
1. Már most is gazdaságtalanul fűtesz, rossz energetikai besorolású épületben. Ha rosszul szigetelt a ház, a gázóra és a villanyóra is pörögni fog. Ha hidegek a falak, túl magas lesz a fűtésszámlád, és sosem lesz komfortos meleg. Itt nem fűtésváltáson, hanem nyílászárócserén, és hőszigetelésen kell gondolkozni.
2. Azoknak, akik a legpuritánabb, legolcsóbb megoldást keresik. A fafűtésnél nincs kisebb befektetéssel járó és olcsóbban üzemeltethető fűtési „rendszer”, ennél a gázfűtés is drágább megoldás.
Néhány ellenérv a gázfűtéssel szemben
A vizes rendszerek és a kazánok számos alkatrészből állnak, melyek egy idő után elromolhatnak, megkopnak, így évek múltán számolni kell a megnövekedett karbantartási költségekkel is. A gázkazánokat – már csak a garancia megtartása miatt is – évente szakemberrel karban kell tartani, ami egy folyamatosan visszatérő költség. Gázkazánok esetében mindig számolni kell a kéménybélelés, építés jelentős költségével is.
A gázfűtéses rendszerben sok helyen adódik veszteség, így még egy modern kazán esetén is kevésbé ideális fűtési hatásfok érhető el. További hátrány, hogy a vizes radiátoros fűtés által termelt hő eloszlása sokszor egyenetlen az egyes szobák között, szemben a tökéletesen szabályozható elektromos fűtéssel!
Benned is ott motoszkál a kérdés, hogy mennyibe kerülne a házad elektromos fűtése?
Sokszor kérdik ezt tőlem telefonon, és gyakran nem értik, miért nem kaphatnak pontos választ. Akkor a legnehezebb pontos választ adni, amikor azt mondják, hogy egy „átlagos” házra gondoljak. Ekkor mindig eszembe jut egy régi mondás az „átlagosról”: ha az egyik lábamat egy vödör 90 ⁰C-os vízbe, a másikat egy vödör jeges vízbe teszem, akkor ugye „átlagosan” jól érzem magam? Persze, hogy nem!
Ahhoz, hogy otthonodban meleg legyen, az épület hőveszteségét kell a fűtéssel pótolnod, ha ezen hőveszteség mértékét meg tudjuk állapítani, akkor a működési költségek is pontosabban számolhatók.
De nézzük mi lenne, ha elektromos padlófűtésben gondolkoznál?
Mit jelent egy ház hővesztesége?
Ha egy fal/ablak, két oldalán a hőmérséklet eltérő, akkor a hő elindul a melegebb oldalról a hidegebb felé. Ezért hűl le télen a lakásunk, és melegszik fel nyáron. Ezt a hőmozgást nevezzük hőátbocsátásnak, mértékét a hőátbocsátási tényezővel (U) jelölik. Az „U” értéket ki lehet számolni a határoló szerkezet anyagainak és vastagságának ismeretében. A hőveszteség szorosan összefügg a belső és külső hőmérséklet különbségével, tehát minél magasabb a belső hőmérséklet, annál nagyobb lesz a hőveszteség.
A hőveszteség pótlásához tehát minden esetben – egy jól számolható – bizonyos energiamennyiségre lesz szükséged.
Nincs titok. Rakhatsz tüzet a szoba közepén, meggyújthatsz 1000 szál gyertyát, felkapcsolhatsz 50 izzót, bekapcsolhatod az elektromos radiátort, üzemeltetheted a gázkazánodat stb., az eredmény ugyanaz. Ahhoz, hogy meleg legyen, a hőveszteséget minden esetben pótolnod kell. A legtöbben nem tudják megmondani, mennyi a házuk hővesztesége.
Ennek kiderítésére való pl. az energiatanúsítvány, ami megmutatja, éves szinten mi az adott épület/lakás hővesztesége, valamint javaslatokat tesz annak csökkentésére. Innen már csak az a kérdés, milyen hatásfokkal, mennyire szabályozottan van lehetőséged a ténylegesen szükséges energiamennyiséget bejuttatni.
Ebben nagyon szélsőséges esetek lehetnek. Fűthetsz vegyes tüzelésű kazánnal, ami egy különálló kazánházban van, és valószínű, a legolcsóbb anyagokkal tüzelsz, de akkor is sokszor melegebb van a kazánházban, mint az otthonodban, pedig nem ez volt a cél.
Fűthetsz gázkonvektorral, és ha szerencséd van, az éves hatásfoka eléri a 65-70%-t, de ez nem biztos. Az alacsony hatásfok azt jelenti, hogy a számlára általad kifizetett pénzed 30%-át kidobtad az ablakon. Nekem ez iszonyúan fáj, pedig a Te pénzedről van szó!
Lehet persze egy sokkal jobb hatásfokú gázkazánod radiátorokkal, ám ha a belmagasságod 3 m felett van, akkor a kifizetett meleg jó része a lakásod azon részében van – a plafon alatt – ahol soha nem tartózkodsz, tehát ez a Te veszteséged. Hiába olcsóbb egységnyi meleget gázból, mint elektromosan előállítani, ha az egységnyi meleg jó része nem ott van, ahol én fázom.
Nagyon népszerű az infrafűtés is!!
TÉVHIT! A nagyobb teljesítmény többet fogyaszt. Bocs, de ez marhaság!
A nagyobb beépített teljesítmény, nem jelent többletfogyasztást, viszont a túl kicsi teljesítmény nem fűti ki a házadat.
A kisebb teljesítmény több idő alatt – vagy egyáltalán nem – képes a hőveszteséget pótolni, míg a nagyobb teljesítmény rövid idő alatt felfűt. A kifizetésre kerülő fogyasztás a teljesítmény és a működési idő szorzata. Tehát az elektromos fűtés fogyasztása nem a beépített teljesítménytől, hanem az épület hőveszteségétől függ. Ezért szigorítják folyamatosan az új építésű házak hőveszteségi előírásait, hogy lehetőleg csak minimális energiát fordítsunk a fűtésre.
Ismerd meg tehát az elektromos fűtés igazi arcát, és élvezd lenyűgöző előnyeit. Bízz több évtizedes tapasztalatunkban és fordulj hozzánk tanácsért mihamarabb.
Húsbavágóan fontos kérdés: elbírja-e a jelenlegi hálózatod, ha elektromos fűtésre szeretnél átállni?
Ha csak egy hordozható elektromos fűtést veszel, az biztosan nem okoz gondot, mert annak annyi vagy kevesebb az áramfogyasztása, mint egy vasalónak, hajszárítónak. Ha ezeket sem használhatod otthon, akkor a jelenlegi elektromos rendszereddel van gond, amit meg kell oldanod. Ha azonban nagyobb elektromos fűtési teljesítményt kívánsz üzemeltetni, akkor már számolnod kell. Első lépésként próbáld meg felmérni a jelenlegi elektromos fogyasztóid teljesítményét.
A készülékeken rajta van a mértékegysége watt/kilowatt. Ha pl. összeszámolsz 8 kW teljesítményt, annak egy időben történő üzemeléséhez – 230 voltos hálózatot feltételezve – kb. 32 amper szükséges. Jelenleg – 2022-ban – 32 amper mindenkinek alanyi jogon jár, ha többet akarsz, akkor amperenként egyszeri hálózatfejlesztési díjat kell fizetni az áramszolgáltatónak.
Sokszor összeszámolhatsz persze 8 kW-nál nagyobb teljesítményt is egy lakásban, de nem feltétlenül megy minden elektromos fogyasztó egy időben, így a működéshez kevesebb is elég lehet a 32 ampernél. A 32 amper mindegy, hogy egyetlen fázison vagy 3 fázison összesen áll rendelkezésre.
Ha benézel a villanyóraszekrényedbe, akkor kiderül, mekkora amperszám áll rendelkezésedre, mert a villanyóra mellett/alatt kismegszakítók/biztosítékok vannak, és ezekre rá van írva mekkora amperszámra méretezettek. 10, 16, 25, 32 amper a leggyakoribb érték. Valószínű több biztosítékot is találsz, de ezek amperszámát ne add össze. A legnagyobbat vedd csak figyelembe, mert annak amperszáma szokott szétosztva lenni kisebb amperszámú külön biztosított körökre.
Ha nem szeretnél ennyi információval egyedül megbirkózni, vagy úgy érzed, nincs hozzá elég tudásod/időd, fordulj hozzánk bizalommal, szívesen segítünk. Keress minket telefonon vagy írj e-mailt, de a bemutatótermünkben is szívesen látunk.