Részletes anyagot tett közzé nemrég a Kossuth Rádió. A téma az elektromos fűtés volt, illetve a kérdés: Hova tart most a világ, mivel érdemes fűteni és mit gondolnak a szakértők? Korábban már nekem is volt szerencsém beszélgetőpartnerként részt venni a műsorban. De jó érzés azzal szembesülni, hogy más szakmabeli emberek is hasonlóan vélekednek, mint én.
Több szakembert is megkérdeztek, akik szerint egy 50m2-nél nagyobb lakásban elektromos fűtés az ajánlott fűtési megoldás. Ezt az állítást nem “csak” szakmai érvekkel támasztotta alá a riport, hanem olyan emberek véleményével is, akik elektromos fűtésre cserélték a korábbi, gázzal működő fűtésrendszerüket.
Egy család története
A riportban szereplő egyik család elmesélte, hogy sokáig gázfűtéssel oldották meg az otthonuk melegének kérdését. Ám egy váratlan esemény miatt változtatásra kényszerültek, amit utólag nem bántak meg. Döbbenten fogadták a kéményseprő vállalat álláspontját, akik azt mondták, nem kapnak engedélyt az akkori gázos fűtésrendszer további használatára, pedig előző évben még mindent megfelelőnek találtak. A családfő elmesélése szerint kb. 1 millió forintba került volna egy új kémény kiépítése, az engedélyt pedig enélkül nem kapták volna meg.
A gépészmérnök végzettségű férfi ekkor kissé bátortalanul de a levegő-vizes hőszivattyú mellett tette le a voksát. Azért választotta a levegő-vizes hőszivattyút, mert ez volt a leggyorsabb. Valamint azért, mert bármilyen helyiségben elfér és pár nap alatt üzembe helyezhető. A férfi elmesélése szerint, ezzel a rendszerrel az egész villamosenergia költsége 50-60 ezer forint éves szinten. Beleértve a használati melegvizet, fűtést, mikrót, tv-t, világítást, sütőt, hűtőt stb.
Mint az az adásból is kiderült, sokan nem tudják, hogyan működik a levegő-vizes hőszivattyú. Amit érdemes tudni róla, hogy a levegőből veszi ki a hőt, és azt a vizes fűtés, illetve a használati melegvíz fűtésére hasznája fel. Ám ahogy hűl a levegő, a hatásfoka egyre romlik. Az sem elhanyagolható tény, hogy az éves karbantartási díjat itt sem úszhatjuk meg. Éppen ezért úgy gondolom, érdemes más elektromos fűtésrendszert is számításba venni, mert esetenként még ennél kedvezőbb megoldások is szóba jöhetnek. Ha bővebben olvasnál erről, a könyvemben megteheted.
De hogyan függ ez össze az elektromos fűtéssel?
Zuggó Balázs, a Daikin Hungary Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a hőszivattyú is villamos árammal működik, vagyis az energiaforrás nem gáz alapú. Éppen ezért ez is az elektromos árammal való fűtés egyik formája.
Elektromos fűtés vagy gáz alapú? Mit választanak majd többen a jövőben?
Tette fel a riporter a kérdést Szilágyi Lászlónak, a Víz, Gáz, Fűtéstechnika és Hűtő, Klíma, Légtechnika szaklap kiadó vezetőjének. Tőle megtudhattuk, hogy a klímaváltozás és ennek hatásai miatt új jogszabályokat hoztak az EU-ban, amik korlátozzák és felügyelik, hogy ma egy ingatlanban milyen fűtési/hűtési megoldást lehet alkalmazni. Ennek megfelelően nagyon erőteljesen felügyelik a frissen épülő házak energetikai tulajdonságait, 2020 után pedig tovább szigorítják majd a szabályokat. A hazai szakembereknek pedig ezeknek kell majd megfelelniük.
Az elektromos fűtés pazarló, nem éri meg azt választani!
Ez volt az álláspont régen. De mi a helyzet most? – kérdezték Szász Jánost, a Nordinova Energy Kft. ügyvezetőjét. Az ő álláspontja is az, hogy ez az állítás változni látszik. Még hozzá azért, mert a napelem rendszerek manapság már egyre elérhetőbbé válnak a hétköznapi ember számára is, és nem csak olcsóbbak, hanem egyre hatékonyabbak is. Ezeknek köszönhetően pedig egyre jobb termelést érhetünk el, így csökkentve a kiadásainkat.
Vannak még kérdéseid?
Lépj be privát Facebook-csoportunkba, ahol hiteles forrásból származó cikkeket, blogbejegyzéseket olvashatsz az elektromos fűtésekről, de emellett szívesen állunk rendelkezésedre telefonon vagy e-mailben is. Ha szeretnéd kipróbálni termékeinket, látogass el bemutatótermünkbe, ahol működés közben figyelheted meg az egyes elektromos fűtési típusokat. A koronavírus-járvány idején is rendelkezésedre állunk, de kizárólag a járványügyi szabályok szigorú betartása mellett.