Talán már te is hallottál a hővisszanyerős szellőztető rendszerről, amelynek segítségével energiatakarékos módon lehet megoldani, hogy otthonunkban mindig friss levegő legyen. Ez főleg azóta kapott nagyobb szerepet az építkezők/felújítók körében, mióta az építőipar is nyitni kezdett a zöld megoldások felé, mióta egyre több embernek fontos, hogy óvjuk a bolygónkat, illetve annak energiaraktárait. Nem csoda, hogy az épületenergetikai követelmények is szigorodtak, hiszen ezzel a lépéssel egy csapásra csökkenthetjük a háztartások energiafelhasználását, ami a hétköznapi életben azt is jelenti, hogy egy energetikailag korszerű ház/lakás havi rezsiköltsége is látványosan kevesebb.

Tartalom:
- Hogyan változtak az épületenergetikai követelmények 2021-ben?
- Adja magát a kérdés, hogy mi is az az energetikai tanúsítvány?
- Hogyan függ ez össze a hővisszanyerős gépi szellőztető rendszerrel?
- Egészség, kényelem, energia-megtakarítás
- Nem csak a pénztárcánk miatt érdemes ezen elgondolkodni…
- Ha penészedés, akkor beszélnünk kell a harmatpont fogalmáról
- Alapvető tudnivalók a hővisszanyerős szellőztetés működéséről
- Mi a különbség a központi, és az egyhelyiséges (decentralizált) szellőztető rendszer között?
- A központi szellőztető rendszer karbantartásának alapjai
- Decentralizált hővisszanyerős szellőztető karbantartása

Hogyan változtak az épületenergetikai követelmények 2021-ben?
Az új szabályok értelmében 2020-ban még úgy tudtuk, hogy legalább „közel nulla energiaigényűnek” kell lennie egy épületnek ahhoz, hogy megkaphassa a használatbavételi engedélyt, továbbá gondoskodni kell arról is, hogy 25%-ban megújuló forrásból fedezzék az energiafelhasználásukat – erről olvashattunk a 7/2006 TNM rendelet 6. mellékében. Tehát ha valaki 2021-ben igényel használatbavételi engedélyt, akkor már az új követelményrendszert figyelembe véve kell elkészíteni az energetikai tanúsítványt.
Adja magát a kérdés, hogy mi is az az energetikai tanúsítvány?
Ez tulajdonképpen egy olyan magánokirat, amely azt hivatott megállapítani, hogy egy adott ingatlan fenntartása mennyi energiafelhasználással jár, mert ez fogja meghatározni, hogy a 12 kategória közül melyikbe kerül besorolásra. Emellett a ház vagy lakás fűtés és melegvíz rendszeréről, szigeteltségéről is ad némi tájékoztatást, továbbá javaslatokat sorolnak fel benne az ingatlan energetikai korszerűsítése kapcsán.
A fentiekkel kapcsolatban azonban a kormány 2020. decemberében módosította az álláspontját, és további 6 hónappal elcsúsztatta az új szabályok érvénybelépésének időpontját. Ám a legfrissebb hírek szerint most újból változtak a dátumok, még kedvezőbbé téve a feltételeket az építtetők és a kivitelezők számára. A Magyar Közlönyben megjelent 114/2021. (III. 10.) számú kormányrendelet értelmében újabb egy év haladékot kaptak, eszerint a legújabb a határidő 2022. június 30-a. Tehát a jelenlegi, friss szabályok szerint minden olyan új építésű épület is megkaphatja a használatbavételi engedélyt, amely nem felel meg a közel nulla energiaigénynek, viszont a 2020. december 31-ig élő előírásoknak megfelel.
Hogyan függ ez össze a hővisszanyerős gépi szellőztető rendszerrel?
A rendelet frisslevegő-ellátással foglalkozó 1. melléklet V. részének 2. pontjában leírtak miatt szakmai berkeken belül futótűzként kezdett terjedni a hír, hogy innentől kezdve minden új építésű épület esetében kötelező lesz a gépi szellőztetés. Ezzel azonban sokan nem értettek egyet, és óriási vita alakult az építtetők, kivitelezők körében arról, hogy miképpen is kellene értelmezni a szóban forgó szabályt. A minisztérium erre válaszul március 10-én átírta az erre vonatkozó alpontot, amelyből már egyértelműen kiderül, hogy a gépi szellőztető rendszer kiépítése nem kötelező.
Azzal már szinte mindenki tisztában van, hogy egy építkezés, felújítás során vannak bizonyos elengedhetetlen komponensek, ilyen például a hőszigetelés, valamint a jó minőségű nyílászárók is. Amennyiben a felújítandó épületben nem korszerű, elektromos fűtéssel oldják meg a fűtést, hanem gázkészülék jelenlétéről beszélünk, akkor emiatt törvényileg kötelező biztosítani a szellőző elemet a lakásban, viszont a lakóterek szellőzéséért felelős rendszerek kiépítését – még – nem tették kötelezővé. Ez pedig azért tekinthető bajnak, mert sokan csak azokat a modernizálásokat hajtják végre, amelyeket hivatalosan is muszáj megtenni – ám a szellőztetés van annyira fontos, hogy gondolatban felvegyük a kötelezően korszerűsítendő tételek listájára – hiszen a friss, egészséges levegő nem lehet kedv kérdése.
Miért?
Azokban a zárt terekben, ahol sok időt töltünk, elengedhetetlen, hogy mindig kellő mennyiségű friss levegő legyen. Ezt a tavasztól kora őszig terjedő időszakban leginkább szellőztetéssel igyekszünk megoldani, ám a téli szezonban nem igazán tehetjük meg, hogy tárva-nyitva tartjuk az ablakokat – illetve megtehetjük, csak borsos áron, hiszen kiengedjük a meleget a szabadba, amiért azonban nem kevés pénzt fizetünk. Ez egy olyan „pazarlás”, amivel a világ nagyon sokáig kötelezően együtt kellett éljen, és mivel ezt járulékos veszteségként fogtuk fel, nem is gondolkodtunk azon, hogy valójában forintosítva mennyibe kerül napi 1-2 szellőztetés olyankor, amikor kint repkednek a mínuszok. A lakosság nagy része télen a szükségesnél kevesebbet szellőztet, így (bár nem is tud róla), folyamatosan rossz minőségű légtérben él. Ám amióta létezik intelligens szellőzés, már nem kell, hogy a hideg levegő beengedésével energiát pazaroljunk. Az energetikai bizonyítványban pontosan kitérnek a szellőztetés (légcsere) energiaveszteségére, amit, ha hőcserélős szellőztető rendszerrel oldanánk meg, lényegesen kisebb lenne a lakásunk energiafelhasználása, ami mindannyiunk célja.
Egészség, kényelem, energia-megtakarítás

A hővisszanyerős szellőztetés egy megtérülő befektetés – persze csak akkor, ha a szellőző rendszer szakszerűen van kiépítve. Szerencsére az egyszerűsége miatt kevés dolgot lehet ezzel kapcsolatban elrontani, vagyis attól nem igazán kell tartani, hogy nem hozza vissza az árát. Ám, hogy mégis említsünk konkrét példákat: ha „olcsósítás” címszó alatt kis teljesítményt választunk, nem gondoskodunk a karbantartásról, nem cseréljük a szűrőket, akkor megtörténhet, hogy a rendszer nem látja el megfelelően a feladatát. De jobban belegondolva ez ugyanúgy igaz egy mosógépre vagy egy porszívóra is, tehát az, hogy valamilyen szinten foglalkozni kell időnként a készülékkel, természetesnek tekinthető. Ami viszont szintén jó hír, a hőcserélő részét tönkre tenni csak komoly fizikai károkozással lehet, így az energiamegtakarító képessége – rendeltetésszerű használat mellett és jól megválasztott termék esetén – garantált. Tehát az a fantasztikus tulajdonsága, hogy megőrzi otthonunkban azt a meleg levegőt (vagy nyáron hideget), aminek az előállításáért már egyszer fizettünk. Ráadásul mindezt úgy, hogy közben folyamatosan biztosítja a lakásban a friss levegőt, ami olyan 2 az 1-ben tulajdonság, amelyek egész eddigi életünkben kizárták egymást.
Nem csak a pénztárcánk miatt érdemes ezen elgondolkodni…
Ha penészedés, akkor beszélnünk kell a harmatpont fogalmáról
A harmatpont az a hőmérséklet, melyre a szoba levegőjének le kell hűlnie ahhoz, hogy a benne lévő pára kicsapódjon. A harmatpont változik a hőmérséklet és a levegő nedvességtartalmának összefüggésében. Hidegebb levegő kevesebb vizet bír el, a meleg levegő többet. Azonban hiába fűtjük a szobát mondjuk 24 fokra, ha az ablak feletti áthidalónál/hőhidaknál a fal felületi hőmérséklete például csak 16 fok, hiszen ekkor a pára oda fog kicsapódni, mert a fal közelébe jutó levegő lehűl a fal hőmérsékletére.
A külső és belső hőmérséklet a falszerkezetben egyenlítődik ki. Tartós hidegben – külső szigetelés nélkül – az átlagos fal belső felületi hőmérséklete 14-16 fok körüli, amely nem komfortos, hanem harmatpont közeli állapot. Ilyen eseteknél mondjuk azt, hogy “húz a fal”. Máris megváltozik a helyzet, ha hőszigeteljük a falat, hiszen így még a nagy hidegek idején sem fog lecsökkenni a fal belső hőmérséklete a harmatpontig, tehát ezzel csökkenthetjük a penész kialakulásának esélyét. De ha nem szellőztetünk rendszeresen, és például a téli szezonban a lakásban szárítjuk a frissen mosott ruhákat, akkor máris megnövekszik a levegő páratartalma, és ezzel együtt a penész rizikója is. Erről érdemes időben gondoskodni, hiszen, mint fentebb említésre került, a penészt megelőzni könnyű, eltüntetni azonban valóságos szélmalomharc.
Tipp
Nyílászárók szempontjából is érdemes vizsgálni ezt a kérdést, hiszen tény és való, hogy a régi nyílászárókat az energia-megtakarítás miatt érdemes kicserélni. De sosem szabad olyan nyílászárót vásárolni, amelybe nincs beépített szellőztető, hiszen ez segíthet távol tartani a penészgombát. Továbbá – megfelelő szigetelés és nyílászárók mellett – a fűtésrendszer korszerűsítése is jelentősen hozzájárulhat a penész távoltartásához.
Alapvető tudnivalók a hővisszanyerős szellőztetés működéséről
A központi hővisszanyerős szellőztető rendszer működése légcsatornákon keresztül valósul meg, amelyek a szabad levegőt hivatottak összekötni a házon belüli levegővel. Ha a téli időszakot vesszük alapul, akkor úgy működik, hogy a kintről érkező, hideg levegő a légcsatornákon keresztül beáramlik a hővisszanyerő gépbe, ott felmelegszik, és így kerül be a lakás légterébe.
A felmelegedés úgy valósul meg, hogy az említett légcsatorna mellett van egy másik légcsatorna, amelyben ellentétes irányú (tehát a ház légterétől elszívott), meleg levegő áramlik, a hővisszanyerő gépbe. A külső és belső levegő hőjének átadása a hővisszanyerő gépben történik. A gépben áramló levegő sehogy sem tud keveredni. Ezt követően a hővisszanyerő rendszer ventilátora bejuttatja a lakótérbe a felmelegedett friss levegőt, az elhasználódott levegőt pedig a rendszer kivezeti a szabadba. Nyári időszakban a mechanizmus ugyanez, csupán abban mutatkozik eltérés, hogy ilyenkor a hűvösebb levegőt vezetjük be a lakótérbe, és a melegebbet ki a szabadba.

Mi a különbség a központi, és az egyhelyiséges (decentralizált) szellőztető rendszer között?
Decentralizált szellőztető rendszer
Az egyhelyiséges, decentralizált szellőztető azok számára jó választás, akik szeretnék élvezni az ablaknyitással nem járó, energiatakarékos légcserét otthonuk különböző helyiségeiben, de a tervezéssel és a csőrendszer kiépítésével, telepítésével járó munkálatokat elkerülnék. Ennél a megoldásnál nem építenek be légcsatornákat (vagy csak nagyon rövideket), így a szellőztetést a hővisszanyerő gép végzi (1-2 szoba erejéig), és a szerkezet az érintett szoba külső falára kerül beszerelésre. Egy decentralizált szellőztető készüléket letelepíthetünk úgy, hogy mellőzhetjük a csőrendszer kialakítását, ám otthonunk egyes helyiségeiben (gyerekszoba, nappali, háló) élvezhetjük a friss levegő előnyeit.
Az utólag beépített szellőztető rendszer legfontosabb jó tulajdonságai pontokba szedve:
- előmelegített, friss levegő kerül a lakásodba
- egyszerű szerelés, gyors üzembe helyezés,
- minimális fogyasztás, olcsó üzemeltetés,
- bárhova beépíthető (fürdő, konyha, nappali, háló stb.)
- egyszerű szervizelhetőség,
- pollenszűrés és páratartalom figyelés lehetősége.
Ám érdemes szót ejteni arról, hogy mik a decentralizált szellőztető rendszer hátrányai. Érdemes tudni, hogy aki ezt a megoldást választja, annak nagy valószínűséggel több készülékre is szüksége lehet egy épületen belül – feltéve, ha nem csak 1-2 szoba szellőztetését szeretné megoldani. Vannak olyan készülékek, amelyek csak egy helyiséget tudnak ellátni friss levegővel, de olyan is van, amely kettőt is tud kezelni. Ilyenkor szokott felmerülni a kérdés, hogy melyiket érdemes választani, ám ennek a megválaszolása előtt még számos kérdést fel kell tennünk magunknak.
Például, hogy hány helyiség szellőzését szeretnénk megoldani: egy, kettő, vagy az egész lakás? Mennyire zavar a gép működési zaja? Hiszen például hálószobák esetén nem célszerű „hangos” gépet választani, ám a központi rendszerhez képest egy decentralizált szellőző rendszer mindenképpen nagyobb zajjal jár. Mekkora hely áll rendelkezésünkre a kiépítéshez – különös tekintettel kell lenni a falvastagságra is. Ezt a kérdést nem is kell magyarázni, hiszen a hely adottságai határozottan leszűkíthetik a lehetőségeinket. Egy éppen zajló építkezés során szeretnénk beszerelni a szellőztető rendszert, netán felújítunk, vagy egyáltalán nem végzünk pillanatnyilag munkálatokat? Milyen fokozatkapcsolást szeretnénk: szén-dioxid, páratartalom vagy kézi kapcsolás? Szükségünk van-e arra, hogy pollenszűrt levegőt kapjunk? Milyen funkcióval bír az érintett helyiség, és átlagosan hány ember tartózkodik benne? És persze nem utolsó sorban az sem mindegy, hogy mekkora összeget szeretnénk rááldozni.
Beszélni kell továbbá a készüléktípusokról, amiket szintén érdemes az igényeinkre szabva megvizsgálni. A fentiek alapján tehát választhatunk olyat, amely egy konkrét helyiségbe van beépítve (például iroda), és választhatunk olyat, amely két, egymás mellett lévő helyiség szellőztetésére is alkalmas. Továbbá létezik olyan hibrid változat, amely akár az egész lakásra kiterjedve el tudja látni a feladatát. A decentralizált hővisszanyerős gépi szellőztető azokban az esetekben igazán jó döntés, amelyeknél központi rendszer kiépítésére már nincs lehetőség, vagy csak nagyon magas költségek mellett. Leegyszerűsítve tehát a decentralizált szellőztető rendszer utólag is beüzemelhető, tehát azoknak való, akik éppen nem verik szét az egész otthonukat, vagy épp nem építkeznek, ugyanis ez a rendszer durva bontási munkálatok nélkül, minimális kompromisszummal elérhető.
Központi hővisszanyerős szellőztető
A központi rendszer az előzőhöz képest egy sokkal finomhangoltabb szellőző, mert ugyanazokat az előnyöket élvezhetjük, mint a decentralizált esetében, csak nem egy-egy helyiségre korlátozva, hanem az egész épületre vetítve. Ezen kívül még számos jó tulajdonsággal rendelkezik, például előnye, hogy teljesen automatizált módon működik, ráadásul úgy, hogy eközben az egyes helyiségek páratartalmát is figyeli, továbbá szintén jó tulajdonsága, hogy a felhasználói igényeknek megfelelően paraméterezhető. Szinte teljesen észrevétlen a rendszer működése, nem jár akkora zajjal, mint egy decentralizált gép használata. Energiatakarékos. Halk ventilátorokkal van ellátva, illetve A vagy A+ energiahatékonyságú antibakteriális kialakítású hőcserélővel.
A készülékben lévő ventilátorok egy csőrendszer segítségével végzik a dolgukat, vagyis a már elhasználódott levegő elszívását, és a friss levegő visszajuttatását a lakótérbe. Ezt a megoldást akkor ajánlott választani, ha frissen építkezünk, vagy olyan komoly felújítási munkálatokat végzünk, amely során lehetőség van jelentősebb átalakításra.

A tervezés folyamata rendkívül fontos
Mivel nagyobb lélegzetvételű kiépítési folyamatról van szó, és egy olyan hővisszanyerős szellőztető beépítése a cél, ami az egész épületért felelős, ezért a hatékony kivitelezés érdekében minden esetben szakember segítségét kell kérni. Gondolni kell a szellőztetőgéptől kezdve a légcsatorna hálózaton át a hangcsillapító idomokon keresztül olyanokra is, mint a hővisszanyerős szellőztető rendszer méretezése. Ezek mind-mind szükségesek a kívánt cél elérése érdekében. Illetve ebben az esetben is érdemes feltenni magunknak a fentebb felsorolt fontos kérdéseket, hogy minél pontosabban ki tudjuk választani a saját igényeinket kiszolgáló berendezést.
Ezek alapján azt is könnyebben eldönthetjük, hogy milyen készülék lenne számunkra a legoptimálisabb. Fontos, hogy a szimpatikusnak vélt hőcserélő milyen hatásfokkal dolgozik, milyen funkciókkal és beépített motorokkal rendelkezik, sőt még olyan részletekre is gondolni kell, mint a megfelelő hőszigetelés kialakítása. Ezek speciális feltételek, amelyeket szakember nélkül nem tudunk végig gondolni és megvalósítani sem.
Megijedni azonban nem kell, hiszen egy tapasztalt szakember pillanatok alatt végigzongorázza a fenti kérdéseket, és rutinosan átsegít minket azokon a pontokon, amelyekhez nekünk nincs meg a kellő szaktudásunk, vagyis nem kell attól tartani, hogy lehetetlen küldetéssel állunk szemben, hiszen aki ezzel foglalkozik, az pontosan tudja, mire kell figyelni a tervezésnél.
A központi szellőztető rendszer karbantartásának alapjai
Mivel nagyon fontos feladatot lát el, ezért elengedhetetlen a megfelelő karbantartás annak érdekében, hogy minél hatékonyabban működjön, illetve azért is, hogy ne veszítsük el a gyártó által biztosított garanciát.
Ezeket a munkálatokat a legtöbb felhasználó nem tudja maga elvégezni, mert a rendszer egyes elemei nehezen hozzáférhetők, illetve egyes részeihez speciális szerszámokra is szükség lehet. De ettől függetlenül nem árt, ha mi is tisztában vagyunk azzal, milyen karbantartási folyamatoknak nézünk elébe, már csak a tisztánlátás végett is.
Szűrők cseréje
A szűrőcserét bizonyos időközönként kötelezően el kell végezni, ám a kérdés, hogy ezt mikor érdemes megtenni, sokaknak okoz fejtörést. Egyes gépek jelzik, amikor elérkezett a karbantartás ideje, ezért nem árt időnként rápillantani, hogy van-e bármilyen üzenet. Sok rendszer azonban nem jelzi a szűrőcsere idejét, de ekkor sem kell kétségbe esni: ha az értékesítő által meghatározott időközönként kicseréljük a szűrőt, akkor nagy meglepetés nem érhet minket. A szűrőcsere rendszeressége attól is függ, hogy a szellőztető rendszert milyen környéken használjuk, hiszen például egy belvárosi lakás esetében viszonylag egyenletes elhasználódás figyelhető meg, míg egy erdő szélén lévő ház légszűrője sokkal kisebb igénybevételnek van kitéve.
Beszélni kell az aktívszenes szűrővel ellátott hővisszanyerős szellőztető berendezésekről, amelyeken a felgyülemlett kosz sokkal kevésbé látszódik. Emiatt – ha a készülék nem rendelkezik saját jelzőberendezéssel -, akkor ajánlott utólag felszereltetni egyet, amely figyelmeztet minket, hiszen így nem kell fejben tartanunk a szűrőcsere időpontját, ami nagyfokú szabadságot jelent. Ugyanezt az eljárást kell követni a HEPA szűrők esetében is, amelyek a pollenszűrést végzik, és szintén szabad szemmel nem látható módon tömődnek el.
A központi hőcserélő tisztítása
Nem ejtettünk szót a hőcserélőről, ami a szellőztető rendszer egyik legfontosabb eleme. Ez egy úgynevezett lemezes levegő-levegő hőcserélő, aminek a működése kulcsfontosságú a szellőzőrendszer hatékonyságát tekintve, vagyis ennek a tisztítását is rendszeresen ajánlott elvégezni. Létezik a levegő-levegő hőcserélőnek egy speciális típusa, amit entalpiás hőcserélőnek nevezünk. Ha ilyennel van felszerelve a szellőztető gép, akkor a rendszeres tisztítás még fontosabb.
Mi az az entalpiás hőcserélő?
Ez abban különbözik az előzőtől, hogy ennek a hőcserélőben víz található, melynek köszönhetően nem csak a levegő hőmérsékletét tudjuk szabályozni, hanem annak páratartalmát is. Ennek a speciális hőcserélőnek köszönhetően a túl száraz levegőt nedvesebbé tehetjük, a túl nedveset pedig kiszáríthatjuk – évszaknak és igényeknek megfelelően. Az entalpiás hőcserélő azért érdemel nagyobb odafigyelést, mert ahol víz van, ott könnyebben megtelepedhetnek és szaporodhatnak el különféle baktériumok, gombák, egyebek, amelyeknek sosem szabad a légtérbe kerülniük, ezért ajánlott évente négy alkalommal, azaz évszakonként tisztítani.
Decentralizált hővisszanyerős szellőztető karbantartása
Az egyhelyiséges hővisszanyerős szellőztető rendszerek esetében is ugyanolyan kulcsfontosságú a tisztítás gyakorisága. Ezek elmulasztása hosszú távon a készülék hatékonyságát csökkenthetik. A piszkos szűrők, ventilátorok stb. csökkentik a cserélt légmennyiséget, és az alacsony légáteresztés még számos következmény előszobája lehet, amelyeket érdemes elkerülni. A központi rendszerekkel ellentétben, a decentralizált szellőztetőket mindenféle szaktudás nélkül, mi magunk is karban tudjuk tartani az otthonunkban. A szellőztető gép tisztításához csak néhány alapvető, minden háztartásban megtalálható szerszámra van szükség, és egyáltalán nem nehéz folyamat, nem kell tartani tőle.
Ventilátor tisztítása
Áramtalanítsuk a készüléket, vegyük le a belső panel burkolatát, majd egy nedves kendővel töröljük át a ventilátort. Nem kell hozzá semmilyen tisztítószert használni, a legjobb, ha sima vizet alkalmazunk hozzá.
Szűrő tisztítása
Ehhez azt kell tudnunk, hogy a mi szellőztető rendszerünk mosható, vagy egyszer használatos szűrővel van-e ellátva?
- Az egyszerű porszűrő (G3, G4) többször is kimosható, majd újra használható, és a folyamatot elég 3 havonta megismételni.
- A pollenszűrőket, finomszűrőket, aktívszén-szűrőket csak egyszer szabad használni, és minden tisztítás alkalmával (havonta) újat kell behelyezni.
Kerámia hőcserélő tisztítása
Miután kiemeltük a hőcserélőt a helyéről, meleg, folyóvíz alatt alaposan mossuk át, vagy porszívóval varázsoljuk tisztává. Ezt a folyamatot nagyjából 6 havonta érdemes megismételni. Amennyiben a készülék két szűrővel van ellátva, úgy ne felejtsük el ezt mindkettő esetében megtenni.
Külső szellőzőrács megtisztítása
A külső szellőzőrács/külső védőburkolat tisztítása a fentiekhez hasonlóan porszívóval, puha kefével vagy meleg vízzel történhet. Ha a külső rács szűrőt is tartalmaz, akkor azt is érdemes tisztítani vagy cserélni, függően attól, hogy a fenti két szűrőtípus közül melyikbe tartozik.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy központi rendszer esetében a szakemberek végzik helyettünk a karbantartást, decentralizált készülék esetében pedig annyira egyértelmű feladatok várnak ránk (és nem is sűrűn), hogy ezekkel mi is könnyedén megbirkózunk.
A fentiekben a lakások gépi szellőztetését elég alaposan körbejártuk. Reméljük, sikerült megértetni a mesterséges szellőztetés fontosságát, és átadni azt a páratlan energiamegtakarítási lehetőséget, amelyet magában hordoz. remélem felkeltettük érdeklődésedet, munkatársaink készségesen állnak rendelkezésedre, hogy segítsünk kiválasztani a számodra legmegfelelőbb szellőztető berendezést. Mivel sokan nem láttak még ilyet, lehetőség van arra is, hogy személyesen megtekinthesd bemutatótermünkben a decentralizált lakásszellőztető berendezéseket. Várunk a XIII. kerület, Teve utca 9-es szám alatt, minden hétköznap 8-17-ig.
Hasznos tudnivalók az elektromos fűtésről!
Ebben a könyvben olyan ismereteket kapsz, amely komoly anyagi előnyökkel jár. Érthetően, gyakorlatiasan mutatom be neked a különböző elektromos fűtési megoldásokat példákon keresztül.
Mi az ami nem kell hozzá, hogy a saját javadra fordíthasd a könyvből megszerzett tudást?
- nem kell, hogy legyen bármilyen előzetes ismereted a fűtések világáról
- nincs szükséged tervezői szemléletre és szakértelemre se
- semmit nem kell tudnod az elektromos fűtések működéséről
A könyv segít Neked, hogy a következő évtizedekben komfortos és olcsó fűtési megoldást biztosíts saját magad és családod számára. Haladj a korral Te is és válaszd a modern megoldást!
